Ülkemizde yaşamam ekonomik sorunlar, yılbaşından bu yana artan hayat pahalılığının etkisiyle giderek daha fazla büyümeye devam ediyor. Dar gelirli aileler ve çeşitli sosyal desteklerle geçinmeye çalışan pek çok kişi, artan enflasyon ve düşen alım gücünden en fazla ve en yoğun şekilde etkilenen kesim oluyor. Bu durum devlet tarafından da göz önünde bulunduruluyor ve sürekli çeşitlendirilen veya daha fazla kesimin kapsayacak şekilde genişletilen çeşitli destek projeleri hayata geçiriliyor.
Kurban bayramı öncesinde ilk ödemelerin yapıldığı Aile Destek Programı da, bu kapsamda başlatılmış bir proje. Dar gelirli ailelerin ve sosyal destekler alan ailelerin, düşen alım gücünden daha az etkilenmesi için, 12 ay boyunca aylık olarak ödenecek yeni bir destek programı başlatıldı.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

Aile Destek Programı Nedir?

Dar gelirli ve ailede bulunan kişi başına asgari ücretin 3’ te 1’ inden daha az gelir düşen herkesin başvurabileceği Aile Destek Programı, yaşadığımız sorunlu ekonomik dönemde dar gelirli ailelerin yaşamlarını idame ettirebilmesinde büyük katkı sağlayacak.

Aile Destek Programı Ödemeleri Ne Kadar?

12 ay boyunca aylık olarak ödenen aile desteği, toplamda 5.400 ile 7.200 lira olacak. Aylık 450 ile 600 arasında değişecek şekilde, iki ayrı türe sahip. Aylığın alınmaya başlandığı zamanda başlayan 12 aylık süre sonunda destek sonlandırılacak. Buna karşın ihtiyaç duyulması halinde arttırılması ve devam etmesi olasılığı da bulunuyor. Bunun için 12 ay sonundaki ekonomik göstergeler önemli rol oynayacak.

Aile Destek Programından Kimler Ne Kadar Alacak?

Hanede yaşayan kişi sayısına hane gelirinin bölünmesi sonucunda, kişi başına düşen gelir 1.417 liradan az olan herkes desteğe başvurabilecek. Net asgari ücretin 3’ te biri olan 1.417 liranın altında kişi başına gelir olunca, temel yaşamsal ihtiyaçların karşılanabilmesi iyice zorlaşıyor.

Aile Destek Programına, Başka Sosyal destek Alanlarda Başvurabilir mi?

Ebet başka sosyal destekler alanlarla birlikte, daha önce hiçbir destek almamış olanlarda koşulları karşıladığında destekten faydalanabiliyor. Hanede kişi başına düşen gelirin 1.417 liradan az olması, 18 yaşından büyük olmak ve T.C. Vatandaşı olmak başvurmak için yeterli koşullar. Bunun yanında ailede memur, noter, muhtar bulunuyorsa, destekten yararlanılamıyor.