Küresel ısınma günümüzde dünyamızı artık ciddi seviyede tehdit etmeye başladı. Buzulların erimesi gibi doğal krizlerin yanı sıra artan sıcaklıklar ile birlikte üretimde ciddi tehdit altına girmeye başladı. Ülkemizde küresel ısınmanın güçlü etkilerinden en fazla etkilenen coğrafyaların arasında yer alıyor. Son yıllarda tarım alanlarında verim kaybının büyük boyutlara ulaşmasına neden olmasıyla çiftçilerde ciddi zararlarla karşılaşıyor. Bu zararların tanzimi ve çiftçilerin desteklenmesi maksadıyla devlet kuraklık ödeneği adı altında destek paketi açıkladı.

Çiftçilere Kuraklık Ödemesi Nedir?

Küresel ısınmanın etkilerinin çiftçilerin ekin alanlarında tahribata ve üretim verimliliği düşüşüne neden olması ciddi zararlara neden oluyor. Maddi yönden çok ciddi zarara uğrayan çiftçiler, doğal olarak tarım yatırımlarına ara veriyor veya sonlandırıyor. Bu nedenle devlet hem çiftçisini korumak hem de tarım yatırımlarını teşvik etmek için destek paketleri sağlıyor. Bu destek paketlerinden birisi de kuraklık ödemesi paketi oldu.

Kuraklık ödemesi, çiftçilerin küresel ısınma nedeniyle tarlalarında yaşadığı verim kaybından doğan zararlarının karşılanması amacıyla verilmektedir. Kuraklık ödemesi verim kaybı oranına bağlı olacak şekilde dekar başına 30 TL ile 100 TL arasında gerçekleştirilmektedir.

Kimler Kuraklık Ödemesi Alabilir?

Devletin açıkladığı kuraklık destek paketi ödemelerinden çiftçiler belirli koşullarla faydalanabiliyor. Buna göre kuraklık ödemeleri arpa, mercimek, buğday, yulaf, nohut, tiritikale ve çavdar ekimi gerçekleştiren çiftçiler faydalanabiliyor. Ayrıca bu ekim tipini yerine getiren çiftçilerin tarım havzasında bulunan tarım arazisinde ekim gerçekleştirmesi ve bu alanda %30’dan fazla verim kaybı yaşamış olması gerekiyor. Bu koşulları sağlayan çiftçiler, devletten kuraklık ödemesi desteği alabiliyor.

Kuraklık Ödemesi Nasıl Alınır?

Çiftçilere 2022’de sunulan kuraklık ödemesi için herhangi bir başvuru yapılmasına gerek bulunmuyor. Devlet ilgili kurumlarının incelemeleri neticesinde %30 ve üzeri verim kaybı yaşadığınız tespit ettiği çiftçilere otomatik olarak kuraklık ödemesi yapıyor.

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Kuraklık ödemesi alabilecek çiftçilerin belirlenmesinde “TARSİM kayıtları”, “İl/ilçe hasar tespit komisyonları raporları” ve “meteorolojik veriler” dikkate alınıyor. Bu veriler üzerinden il ve ilçelerdeki “tahkim komisyonları” tarafından son karar veriliyor. Böylelikle kuraklık ödemesi alması gereken çiftçiler belirlenerek, uygun tutarlar hesaplarına otomatik olarak yatırılıyor.