Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, çalışan kadınlar doğum yaptığında birçok destek ile anne ve çocuğu korumaya devam ediyor. Bugün sizler için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sunduğu destek ödemelerini derledik.

Doğum İzninde SGK Primleri Ödenmeye Devam Ediyor

Devletin çalışan annelere sağladığı ilk desteklerden biri, kadınların doğum izni sırasında SGK primlerinin ödenmesine devam edilmesi. Bildiğiniz gibi SGK'lı olarak çalışan bir kadın çocuk dünyaya getireceği süreçte 8 hafta doğumdan önce, 8 hafta doğumdan sonra olmak üzere toplamda 16 haftalık izin alabiliyor.  Bu süre içinde izne ayrılan kadınlar, işten çıkartılmıyor ve ücretsiz izinli sayılıyorlar ancak devlet, çocuk dünyaya getirmiş kadının SGK primlerini ödemeye devam ediyor ve kadına da belli bir miktarda maaş ödüyor. Fırsattan yararlanmak isteyen kadınları son 1 yıl içinde en az 90 günlük SGK primlerinin ödenmiş olması gerekiyor.

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Doğum Parası

Çalışan ya da çalışmayan tüm kadınlara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belli bir tutarda para ödemesi yapılıyor. Tüm anneler birinci çocukları için 300 TL, ikinci çocukları için 400 TL, üçüncü çocukları içinse 600 TL doğum parası desteği alabiliyor. Başvurular ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Müdürlüklerine yapılıyor.