Sosyal devlet uygulamalarının yürütülmesi konusunda en önemli bakanlıklardan birisi olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ülkemizde ihtiyaç sahibi birçok kişi için yardım ve destek programları oluşturan kurumların başında geliyor. Yerel yönetimlerle de koordineli bir şekilde faaliyet yürüten bakanlık, kadınlardan engellilere, afetzedelerden terör mağdurlarına, öğrencilerden dul ve yetim kalanlara kadar birçok kesim için önemli projelere imza atıyor. İşte Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sunmuş olduğu sosyal yardımlardan bazıları ve detaylar!

Doğum Yardımı

5.05.2015 tarihinden itibaren canlı doğum gerçekleştiren Türk vatandaşları ile Mavi Kart sahipleri için verilen bir yardımdır. Doğum yardımından yararlanabilmek için dilekçe ile başvuru yapmak gerekiyor. Söz konusu yardım tutarları ise birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için ise 600 TL olarak sunulur.

Çoklu Doğum Yardımı

Çoklu doğum ile dünyaya gelen 0-2 yaş aralığında çocukları olan ve ihtiyaç sahibi haneler için verilen bir destektir. Söz konusu yardım, çocukların beslenme ve öz bakım ihtiyaçlarının desteklenmesine yönelik olarak verilmekte olup miktar olarak 215 TL'dir.

Öksüz ve Yetim Yardımı

İhtiyaç sahibi olan annesi, babası  ya da her ikisi de vefat etmiş olan çocuklar için verilen bir nakdi yardımdır. Yardım tutarı 300 TL'dir.

Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı

Vatani görevini yerine getirmek üzere askerde olan kişilerin, sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi ailelerinin desteklenmesi amacıyla verilir. 500 TL tutarındaki destek, kişinin askerlik görevi süresince devam eder.

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Terör Zararı Yardımları

Terör olaylarından etkilenen kişilerin ihtiyaçları olan gıda, giyim, yol, eğitim ve barınma gibi unsurlar konusunda desteklenmesi amacıyla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıfları tarafından yürütülen yardımlardır. Yardım tutarı 1.200 TL'dir.

Gıda Yardımları

Diğer yardımların birçoğunda olduğu gibi 3294 sayılı Kanun kapsamındaki ihtiyaç sahibi ailelerin gıda ihtiyaçlarının karşılanması için Ramazan ayı ve Kurban Bayramı öncesinde ve yıl boyu ihtiyaç olması halinde sunulan bir yardımdır. Söz konusu yardım Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıfları vatandaşlara sağlanır.

Barınma Yardımı

Barınma yardımı ise oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlar için sunulan bir yardımdır. Yardım kapsamında evlerin bakım-onarımı, betonarme ev yapım yardımı, prefabrik ev yapım yardımı gibi destekler sunulur.