Türkiye’de kadın istihdamının arttırılması ve kadınların iş hayatında eşit haklara sahip olacak şekilde desteklenmesi amacıyla devlet tarafından çok sayıda program yürütülüyor. 2022 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK), İŞKUR ve KOSGEB tarafından kadın sigortalılara yönelik önemli teşvik programları gerçekleştiriliyor. Başvuruda bulunan kadın sigortalılara erken emeklilik ve yanı sıra 9.900 TL’ye varan nakit ödeme destekleri sunuluyor. İşte devletin annelere verdiği destekler!

Çalışan Annelere Kreş Desteği

2022 yılında sigortalı olarak çalışan anneler için devlet tarafından sunulan desteklerin kapsamı genişletildi. Bu çerçevede iş hayatında aktif olarak yer alan ve çocuk sahibi olan kadın sigortalılar, devletten kreş desteği alabiliyor. Başvuruda bulunan milyonlarca çalışan anne, devletten 9.900 TL’ye varan destek ödemesi alacak.

İhtiyaç sahibi çalışan annelere yönelik olarak sürdürülen “İşte Anne Projesi” 2022 yılında İŞKUR tarafından uygulanıyor. Aylık geliri brüt asgari ücret tutarının 2 katından fazla olmayan ve sigortalı olarak çalışan anneler bu haktan yararlanabiliyor. Proje kapsamında kursa katılan anneler aylık 3.300 TL tutarında destek ödemesi alabiliyor. Programdan 3 ay boyunca yararlanabilen anneler 9.900 TL tutarında destek ödemesi alabiliyor.

Çalışan Annelere Erken Emeklilik

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) 2022 yılında sigortalı annelere doğum izin hakkı vermektedir. Bununla birlikte alınan doğum izni nedeniyle çalışılamayan sürelerin SGK emeklilik hesaplaması için değerlendirilmesi noktasında borçlanma imkanı veriyor. Buna göre sigortalı anneler, çocuk başına 2 yıl olacak şekilde SGK doğum borçlanması yapabiliyor. Böylelikle söz konusu sürelerinde emeklilik hesaplamaları için dahil edilmesini sağlıyor. SGK doğum borçlanması hakkı çocuk başına 2 yıl olacak şekilde toplamda 3 çocuk için 6 yıla kadar çıkartılabiliyor.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Çalışan Annelere 325 Euro Destek

SGK tarafından MEB ve İŞKUR bakıcı sertifikasına sahip olan bakıcılarla anlaşma sağlayan şartlara uygun tüm çalışan annelere bakıcı yardımı gerçekleştirmektedir. Bu çerçevede çalışan anneler 325 Euro tutarında olacak şekilde bakıcı yardımı alabilmektedir. Ayrıca özel gereksinimli çocuğu bulunan çalışan annelere yönelik olarak SGK tarafından 325 Euro bakıcı destek ödemesine ek olarak 50 Euro tutarında ekstra destek ödemesi daha yapılıyor.