Teknolojik gelişim, sanayileşme ve şehirleşme getirdiği avantajlarla birlikte önemli olumsuzlukları da beraberinde getiriyor. 2000’li yılların başından beri dile getirilen, son yıllarda da etkilerini artarak gördüğümüz iklim değişikliği de bunun en somut örneğidir. Küresel ısınma su kaynaklarını kurutuyor, çiftçilerin ekinlerine zarar veriyor. Bir tarım ülkesi olan ülkemizde de küresel ısınmanın etkileri çiftçilere maddi yönden ciddi zararlara neden oluyor. Ekinlerin zarar görmesiyle birlikte sebze ve meyve fiyatlarında fahiş artışlara da neden olarak, ülke ekonomisine de olumsuz etkide bulunuyor. Bunun önüne geçmek ve çiftçileri yanında olmak isteyen devlet kuraklık ödemesi altında bir destek paketi açıkladı.

Çiftçilere Kuralık Ödemesi Nedir?

İklim değişikliğinin olumsuz etkileri nedeniyle ekinlerinde ciddi zarar gören ve verimsiz hasat gerçekleştirmek durumunda kalan çiftçilere ekonomik destek paketidir. Çiftçilerin küresel ısınma nedeniyle uğradıkları zararları karşılamak ve üretime teşviklerini arttırmak üzere kuraklık ödemesi adı altında ödenek sağlanıyor.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Kuraklık Ödemesinden Kimler Yararlanabilir?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sunulan kuraklık ödemesinden faydalanabilecek çiftçilere ilişkin detaylarda belli oldu. Küresel ısınma nedeniyle ekinlerinde belirlenen oranlarda zarara uğrayan tüm çiftçiler bu destek ödemesinden faydalanabilecek. Tarım ve Orman Bakanlığı kuraklık ödemesini;

  • Buğday,
  • Arpa,
  • Çavdar,
  • Yulaf,
  • Tritikale,
  • Nohut,
  • Mercimek,

Ekimi gerçekleştiren çiftçilere veriyor.

Kuraklık ödemesinden yararlanabilmek için belirtilen sınıfta olan çiftçilerin %30 ve üzeri bir verim kaybı yaşamış olması şartı da aranıyor. Çiftçinin yaşadığı verim kaybı oranı üzerinden dekar başına 30 TL ile 100 TL arasında olacak ödemeler gerçekleştirilecek.

Kuraklık Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kuraklık ödemesi desteğinden faydalanmak isteyen çiftçiler, başvurularını yaşadıkları verim kaybına ilişkin teknik veriler ile gerçekleştirebiliyor. Kuraklık ödemesi başvurusu için çiftçinin yaşadığı verim kaybı oranları;

  • Meteorolojik veriler,
  • TARSİM kayıtları,
  • İl ve ilçe hasar tespit komisyonları,

Raporları üzerinden il ve ilçe Tahkim Komisyonu tarafından belirleniyor. Bu nedenle Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen kuralık ödemesinden faydalanabilmek için çiftçilerin ayrıca bir başvuru yapmaları gerekmiyor. Komisyondan uygunluk kararı çıkması durumunda tespit edilen verim kaybı yüzdesine uygun düzeydeki kuraklık ödemesi tutarı, çiftçinin hesabına otomatik olarak yatırılıyor.