Dünya'mızın dengesi her geçen gün değişiyor. Hemen hemen her yerde olduğu gibi, Türkiye'de de küresel ısınmanın etkileri, sert bir şekilde hissediliyor. Soğuk fakat yağışsız geçen kışlar, artık yüzünü göstermeyen baharlar ve sıcağıyla yakıp kavuran kurak yazlar sebebiyle, tarım bazlı üretim kapasitesi düşüyor.

Bu durum pahalılığın artışına sebep oluyor ve halk fiyat artışlarıyla başetmeye çalışırken, en büyük darbeyi çiftçiler alıyor. Geçimini sağlayabilmek için tarladaki ürününe güvenen çiftçiler, kuraklık etkisiyle maalesef gelir elde edemiyor. Üretim sürecinden zararlı olarak çıkan çiftçiler, geçimlerin sağlamak için farklı alanlara yönelirken, bu kesime destek yine devletten geliyor. Devlet hem çiftçileri desteklemek hem de üretimi teşvik etmek amacıyla çiftçiye kuraklık ödemesi adı altında büyük bir destek sunuyor.

Kuraklık Desteği Nedir? Kimlere Verilir?

Devletin, tarımsal üretimle uğraşan kesimi desteklemek ve üretim sürecini teşvik etmek adına, tarladaki ürünleri kuraklıktan etkilenen çiftçilere verdiği maddi destek, Kuraklık Ödemesi olarak adlandırılıyor. Bu destek yalnızca buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale, nohut ve mercimek üreticilere veriliyor.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

Kuraklık desteğinden, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen tarım havzalarındaki köylerde % 30 ve üzeri verim kaybı yaşayan çiftçiler yararlanabiliyor. Toplamda; kuraklıktan zarar gören 651 bin üreticinin hesabına yatırılacak olan 2,6 milyar lira kuraklık desteği, verim kaybı oranlarına göre dekara 30-100 TL arasında olmak üzere doğrudan çiftçinin hesabına yatırılıyor.

Kuraklık Desteği Nasıl Hesaplanır? Başvuru Süreci Nasıl İşler?

Çiftçilerin yüzünü güldürecek olan Kuraklık Ödemesi, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından veriliyor. Kuraklık nedeniyle tarlalarından beklediği verimi alamayan ve bu destekten faydalanmak isteyen buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale, nohut ve mercimek üreticilerine ödenecek tutar; meteorolojik veriler, TARSİM kayıtları ve İl/İlçe Hasar tespit Komisyonları kayıtları dikkate alınarak İl/İlçe Tahkim Komisyonları tarafından belirleniyor.

Destekten faydalanabilmek için herhangi bir başvuru yapmak gerekmiyor. Söz konusu çiftçilere ödenecek tutar, Tarım Bakanlığı veri sisteminde yer alan bilgiler ışığında, otomatik olarak çiftçinin hesabına yatırılıyor. Destekten faydalanmak istemeyen çiftçilerinse, bu kararlarını ilgili Tarım ve Orman il ve ilçe müdürlüklerine bildirmeleri gerekiyor. Bu destek sayesinde çiftçilerin yüzü gülüyor, üretim devam ediyor!