Dar gelirlilerin son dönemdeki hayat pahalılığından etkileniş oranı arttıkça, devlet tarafından karşılıksız sağlanan desteklerinde çeşitliliği ve tutarları arttırılıyor. Son olarak Aile Destek Programı açıklanmış, olağanüstü ekonomik süreç sırasında 12 aylık ilave destek paketi oluşturulmuştu. Aile Destek Programı için başvurular sürerken, sürpriz bir gelişme yaşandı ve ilk başvurular arasında hak edenlere ödemeler 29 Temmuz 2022 tarihi itibariyle ödenmeye başlanacak.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

Buna göre başvuruları kabul edilenlere 29 Temmuz Cuma itibariyle ödemeler yapılmaya başlanacak. Başvuru sahiplerinin hesaplarına yapılan destek ödemeleri, 450 ile 600 lira arasında değişiyor. Değişiklik, hanede yaşayan kişi sayısına göre belirleniyor. Bundan sonra aylık olarak 12 ay boyunca ödenecek. 12 ayın sonunda gelinen ekonomik duruma göre, desteğin yenilenip yenilenmeyeceği de belirlenecek. Aile Destek programı, yaşadığımız olağanüstü hayat pahalılığı nedeniyle, düşen alım gücünü yükseltmek amacıyla, dar gelirli ve muhtaç aileler için oluşturuldu.

Aile Destek programı Başvuruları Devam Ediyor

Aile Destek programı, 12 aylık dönem için toplamda 5.400 lira ile 7.200 lira arasında değişen tutarlarda verilecek ilave bir destek türü. Karşılıksız olarak verilecek destek, hayat pahalılığı ve sürekli düşen alım gücünden olumsuz etkilenen, sosyal destek programlarından faydalanan veya muhtaç durumda olan ailelere verilecek. 12 Ay boyunca aylık olarak verilecek destek için başvurular devam ediyor. Başvurular e-devlet platformu üzerinden ya da SYDV şubeleri aracılığıyla yapılabiliyor. Daha önce sosyal yardımlardan faydalanan ya da faydalanmayan herkes, yardım için başvurabiliyor.

Başvuru sahiplerinde aranan koşul hane toplam gelirinin, kişi başına bölündüğünde net asgari ücret tutarının 3’ te 1’ inden daha az düşüyor olması. Bu koşulu sağlayan her aile, Aile Destek Programına Başvurabiliyor. Program çerçevesinde aylık olarak destek 12 ay boyunca sürecek. Asgari ücret için Temmuz ayında yapılan zamla birlikte, net asgari ücretin 3’ te 1 ‘i olan rakam, 1.417 liradan 1.833 liraya çıktı. Dolayısıyla daha önce bu koşulu tamamlayamayan birçok kişi de destekten yararlanabilir hale geldi.

Aile Destek Ödemeleri Cuma Günü Başlıyor

Aile Destek Programı için başvurular bir yandan devam ederken, şu ana kadar başvuru yapıp koşulları karşılayanların ödemeleri de, 29 Temmuz Cuma Günü itibariyle yapılmaya başlanacak. Başvuruları kabul edilenlerin ödemeleri, Cuma gününden itibaren hesaplarına gerçekleşecek.