Deprem kuşağında bulunan ülkemizde, devletten kentsel dönüşüme ilişkin yeni destekler açıklanmaya devam ediyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından kentsel dönüşüm projeleri kapsamında vatandaşa kira desteği yapılacağı açıklandı. Bakan Murat Kurum tarafından yapılan açıklamayla birlikte kentsel dönüşümdeki kira desteği tutarı arttırıldı. İşte İstanbul’da kentsel dönüşüm kira desteğinde %30 artış sağlayan yeni kira desteği düzenlemesinin ayrıntıları!

Kentsel Dönüşüm Kira Desteğine Zam

Devlet, son yıllarda kentsel dönüşüm projelerine ağırlık verdi. Deprem kuşağında bulunan ve tarihinde bu konudan çok fazla acı çekmiş Türkiye’de, yapıların depreme dayanıklı hale getirilmesi hedefleniyor. Bunun için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı liderliğinde Türkiye genelinde kentsel dönüşüm projeleri gerçekleştiriliyor. Riskli olduğu belirlenen yapılar yıkılarak, yerlerine yenileri yapılıyor. Bu kentsel dönüşüm projeleri sürecinde de kat malikleri ve kiracıları için devletten kentsel dönüşüm kira desteği veriliyor.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan kentsel dönüşüm kira desteği ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Bakan Murat Kurum tarafından yapılan açıklamaya göre İstanbul’da kentsel dönüşüm kira desteği için %30 zam yapıldı. Böylelikle bugüne kadar 1.150 TL olarak uygulanan İstanbul’daki kentsel dönüşüm kira desteği tutarı 2022 Ağustos ayı itibariyle %30 artışla birlikte 1.500 TL olarak uygulanacak.

Kira ve Konut Fiyatları Düşecek

Bakan Kurum tarafından yapılan açıklamada düzenleme ile birlikte faiz ve alım desteğinin sağlanacağına dikkat çekildi. Böylelikle sürekli artışta olan konut fiyatlarının ve yanı sıra kira fiyatlarının da düşüşe geçeceği belirtildi.
Kampanya kapsamında bireysel kentsel dönüşüm için İstanbul bazlı olarak 1.150 TL olan kira desteğine %30 zam yapılarak 1.500 TL yapıldı. Bununla birlikte kampanya kapsamında Bakan Kurum, bireysel kentsel dönüşümdeki 400 baz puan ve 400.000 olan oranların 600 baz puan ve 600.000 seviyesine çıkartılacağını da açıkladı. Ayrıca belediyeler tarafından gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projelerine yönelik olarak devlet tarafından %50 faiz desteğinin verileceğini de duyurdu.
Bu şekilde hem konut ve kira fiyatlarında düşüş sağlanması hem de vatandaşların kentsel dönüşüm konusunda daha fazla teşvik edilmesinin sağlanması hedefleniyor.