Sosyal devlet ilkesi gereğince Türkiye’de ihtiyaç sahibi vatandaşların özel koşullarına göre düzenlenen çok sayıda sosyal yardım programı yürütülüyor. Bu çerçevede hiçbir sosyal güvencesi ve geliri bulunmayan ve emekli olamamış 65 yaşını doldurmuş tüm vatandaşlara 65 yaş aylığı bağlanıyor. Başvuruda bulunan 65 yaşını doldurmuş vatandaşların yararlanabildiği yaşlılık aylığı nedir? Yaşlılığını kimler alabilir? Yaşlılık aylığı ne kadar? Sorularının yanıtları haberimizde!

Yaşlılık Aylığı Nedir?

Yaşlılık aylığı veya halk arasındaki adıyla 65 yaş aylığı, devlet tarafından 65 yaşını doldurmuş ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan(SGK) emekli olamamış, sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşlara yönelik yapılan bir maaş ödemesidir. Yaşlılık aylığı alabilmek için aranan en temel şartın 65 yaşını doldurmuş olmak olduğu için halk arasında 65 yaş aylığı olarak da isimlendirilmektedir.

Yaşlılık Maaşı Şartları Neler?

Devlet tarafından sağlanan yaşlılık maaşı desteğinden yararlanabilmek için sadece 65 yaşını doldurmuş olmak yeterli değildir. Bunun yanı sıra kişinin mutlaka SGK’dan emekli olmaması veya farklı bir destek ödemesi almıyor olması da gerekmektedir. Ayrıca SGK’ya sigorta prim ödemesi yapmıyor olması da aranan şartlardandır.

65 yaş aylığı başvurusu için bir diğer önemli aranan şart ise 2022 sayılı Kanun çerçevesinde açıklanan “muhtaçlık sınırı” seviyesinden daha düşük gelire sahip olunmasıdır. Bu şart için gerekli tespitlerin ilgili valilik veya kaymakamlıklar ile “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı(SYDV)” şubeleri tarafından gerçekleştirilmiş olması gerekmektedir.

Yaşlılık Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yaşlılık maaşı başvuru işlemleri, kişi tarafından şahsen gerçekleştirilmelidir. Bunun için yaşlılık aylığı başvuru evraklarının ilgili valilik veya kaymakamlıklar aracılığıyla temin edilmesi gerekiyor. Ayrıca il veya ilçe idare kurulu tarafından sağlanacak “muhtaçlık belgesi” alması gerekmektedir. Bu belgelerin SGK “Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’ne” verilmesi gerekir. Yapılan incelemeler neticesinde başvuru sahibinin yaşlılık maaşı almaya hak sahibi olup, olmadığı belirlenir.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

2022 Yaşlılık Maaşı Ne Kadar?

2022 65 yaş aylığı ne kadar olduğu merak ediliyor. 2022 yaşlılık aylığı maaşı 4.07.2022 tarihinde asgari ücrete getirilen ek zam çerçevesinde arttı. Yaşanan artışla birlikte 2022 65 yaş aylığı %40 oranında zam alarak 1.084 TL’den 1.520 TL seviyesine çıktı.

İlk defa yaşlılık maaşı alacak kişilerin ödemeleri Ziraat Bankası’na yapılırken, daha sonraki ödemeler PTT şubeleri aracılığıyla yapılıyor. Ayrıca 65 yaş aylığı ödemeleri 3 aylık olarak gerçekleştirilmektedir.