İlerleyen yaşına rağmen emekli olamayan ve herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşlara devletten aylık desteği geldi. Devlet, sosyal devlet ilkesi gereğince sosyal güvencesi veya geliri olmayan tüm yaşlı vatandaşlara yaşlılık aylığı bağlıyor. Yaşlı aylığı veya yaşlılık aylığı olarak bilinen aylık desteğinden kimler yararlanabilir? Yaşlı aylığı şartları neler? 2022 yaşlı aylığı ne kadar? Sorularının yanıtları haberimizde!

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Yaşlı Aylığı Nedir?

Yaşlı aylığı veya diğer adıyla yaşlılık aylığı, toplum genelinde 65 yaş aylığı olarak da bilinmektedir. Toplum tarafından bu şekilde isimlendirilmesinin nedeni ise şartları arasında 65 yaşını doldurmuş olma şartının öncelikli olmasıdır. Devlet, 2022 yılında 65 yaşını doldurmuş ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan(SGK), emekli veya malul aylığı vb. maaş ödemesi almayan tüm vatandaşlara yaşlı aylığı bağlıyor. Böylelikle geliri ve sosyal güvencesi bulunmayan, maddi olarak muhtaç durumdaki yaşlı vatandaşların gelir elde edebilmelerini sağlıyor.

Yaşlı Aylığını Kimler Alabilir?

65 yaş aylığı hakkından yararlanabilmek için belirli şartlara sahip olunması gerekiyor. Bu şartlar arasında ilk sırada ise 65 yaşını doldurmuş olmak gelmektedir. Bunun dışında kanunen bakmakla yükümlü kimsesinin olmaması, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan(SGK) herhangi bir gelir veya aylık almıyor olması da gerekmektedir. Herhangi bir gelir veya sosyal güvencesi bulunmayan 65 yaşını doldurmuş olan tüm vatandaşlar başvuruda bulunarak, 65 yaş aylığı almaya hak kazanıyor.

Yaşlı Aylığı Nasıl Alınır?

Devlet tarafından belirlenmiş olan şartlara sahip olan vatandaşların yaşlı aylığı başvuruları için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları(SYDV) aracılığıyla şahsen başvuru yapması gerekmektedir. Başvuru için başvuru formu, muhtaçlık belgesi belgelerinin hazır olarak bulundurulması gerekmektedir. Eğer yaşlı adına aylık başvurusu vasisi tarafından gerçekleştiriliyor ise mahkemeden alınan vasilik kararı belgesinin de hazır bulundurulması gerekmektedir.

2022 Yaşlı Aylığı Ne Kadar?

Devletin belirli şartlara sahip olan 65 yaşını doldurmuş vatandaşlara verdiği 65 yaş aylığı veya yaşlı aylığı desteğinin ücreti asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır. Bu kapsamda Temmuz 2022’de gelen yeni maaş zammı ile birlikte 2022 yaşlı aylığı maaşı 1.520 TL’ye çıkartıldı.