Köy hayatının desteklenmesi ve kırsal kesim yaşam standartlarının ileriye taşınabilmesi amacıyla devletin yeni bir hibe programı bulunuyor. Şehre göçün artmasıyla birlikte tarım ve hayvancılık sektöründe yatırım sıkıntılarının baş göstermesi üzerine devlet, bu alanda destek ve teşvik amacıyla hibe programları açıkladı. Bu hibe programları arasında en merak edileni ise köye dönüş hibe programıdır. Köye dönüş hibe programı nedir ve şartları neler?

Köye Dönüş Hibe Programı

Tarım ve hayvancılık sektörlerinde yatırımların teşvik edilmesi ve üretimin arttırılması amacıyla köye dönüş programı uygulanıyor. Bu program kapsamında daha önce şehre göç etmiş olan kişilerin, yeniden köye dönüşleriyle tarım ve hayvancılık alanında yatırım yapmalarının desteklenmesi hedefleniyor. Devlet Köye dönüş hibe programı kapsamında kentten köye geri dönüş yapanlar için yatırımlarında kullanabilecekleri 100.000 TL hibe desteği veriliyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tarım ve hayvancılık sektörünün geliştirilmesi amacıyla kırsal kesimde yaşama taahhüdü vererek tarım ve hayvancılık, gıda alanlarında eğitim veren meslek yüksekokulu veya üniversite mezunu olanların projeleri için 100.000 TL hibe desteği verilmektedir.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Köye Dönüş Hibe Programı Şartları

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sunulan köye dönüş hibe programı kapsamında gençlere 100.000 TL hibe sunulacak. Hibe programından yararlanacak kişilerin tarım hayvancılık ve gıda alanlarında meslek yüksekokulu veya üniversite mezunu olması şartı aranmaktadır. Bu şartın yanı sıra hibe programıyla 100.000 TL hibe desteği alabilmek için hazırlanacak projelerin;

  • Hayvansal,
  • Bitkisel,
  • Su ürünleri,
  • Yöresel tarım ürünleri,
  • Tıbbi aromatik bitkiler,

İle ilgili olarak üretim, depolama ve paketleme konusunda olması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan gençler kırsal kesimde yaşayacaklarını taahhüt ederek, devletten 100.000 TL’lik hibe desteği alabilmektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sunulan köye dönüş hibe programı kapsamında 100.000 TL hibe desteğinin haricinde uygulanan destek programları da bulunmaktadır. Buna göre köye dönüş yapan kişiler devletten 300 koyun desteği veya 5 gebe ve düve hibe projesi desteğinden de faydalanabilme imkanına sahip olabilecek. Köye dönüş ile tarım ve hayvancılık sektörünün gelişimine destek sağlayacak projelerinize varsa devletin sunduğu hibe programlarına dahil olabilirsiniz.