Dünyanın gelişmiş ülkelerini dahi zora sokan enflasyon sorunu, Türkiye içinde 2022 yılında ciddi bir hayat pahalılığını getirdi. Enflasyon, özellikle Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, uluslararası ticaretteki krizler ve Pandeminin getirdiği gıda ve enerji krizleri nedeniyle artmaya devam ediyor. Bu durum tüm dünyada vatandaşların borçlarında ciddi artışlar yaşanmasına neden oldu. Dün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nda alınan son karar ise 6 milyon vatandaşı sevindirdi. Devlet 6 milyon kişinin o borçlarını tasfiye edecek.

İcra Borçlarına Devletten Destek

2022 yılı başı itibariyle durdurulamayan enflasyon yükselişi, ciddi bir hayat pahalılığı yarattı. Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nın bir numaralı gündem maddesi de enflasyonun dar ve orta gelirli vatandaşlara yarattığı ekonomik sıkıntı oldu. Kabine toplantısının ardından alınan kararları açıklamak üzere “Millete Sesleniş” konuşması yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca vatandaşı sevindiren müjdeyi paylaştı.

Cumhurbaşkanı, kabine toplantısı sonrasında gerçekleştirdiği açıklamasında, vatandaşın icra takibinde olan borçlarının tasfiye edilmesine karar verildiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamasında kabine toplantısında yapılan istişareler çerçevesinde devletin, vatandaşın icra takibine düşen borçlarının tasfiye edilmesine ilişkin bir düzenleme getirildiğini belirtti.

Alınan karar ile birlikte 15.08.2022 tarihinden önce icra takibi başlatılan ve 2.000 TL’nin altındaki alacakların gider gösterilmesiyle vergiden düşülmesi sağlanacak. Bu şekilde vatandaşların 2.000 TL ve altındaki icra takibindeki borçlarının tasfiye edilmesi mümkün olacak.

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan yeni düzenleme ile birlikte icra takibinde bulunan yaklaşık 10.000.000 dosyanın tasfiyesi söz konusu olacak. Kabine toplantısında alınan yeni karar ile birlikte Türkiye genelindeki 5.5 Milyonu aşkın vatandaşın 2.000 TL ve altındaki borçları nedeniyle düştükleri icra takibinden kurtulabilmeleri mümkün olacak.

Ekim’de Uygulamaya Alınacak

Kabine toplantısında alınan 2.000 TL ve altındaki icra takibine düşmüş olan borçların tasfiye edilmesine ilişkin kararın uygulamaya alınması 2022 Ekim ayında gerçekleşecek. Ekim ayı içerisinde “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin(TBMM)” açılmasıyla birlikte “Cumhur İttifakı” tarafından meclis gündemine taşınarak, süratle onay sürecinin tamamlanması ve uygulamaya alınmasının sağlanacağı açıklandı.