Türkiye’de milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren açıklama Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlık, başvuruda bulunan ailelere tam 1.150 TL doğalgaz yardımı yapıyor. Bakanlığın doğalgaz yardımı başvuruları e-Devlet Kapısı üzerinden alabiliyor. Türkiye genelindeki dar gelirli vatandaşların kış sezonunda ısınma ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için geri ödemesiz destek sunuluyor. Peki devletin doğalgaz yardımı desteğinden kimler yararlanabilir? Doğalgaz yardımına dair merak edilen her şey haberimizde!

Doğalgaz Yardımı Başvuru Şartları Neler?

Devlet, 2022 yılında yakacak yardımı desteğine doğalgazı da ekledi. Modern şehirlerde doğalgaz kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte yakacak yardımı desteği yetersiz kalıyordu. Bu nedenle devlet doğalgaz yardımı adı altında dar gelirli vatandaşlara yönelik yeni bir destek ödemesi programı başlattı.

Devletin sunduğu doğalgaz yardımı desteğinden yararlanılabilmesi için belirli şartlara sahip olunması gerekiyor. Buna göre doğalgaz yardımından yararlanılabilmesi için öncelikli vatandaşın hanesindeki kişi başına düşen gelir seviyesinin net asgari ücretin 3’te 1’inden düşük olması gerekiyor. Bununla birlikte başvuru sahibinin üzerine kayıtlı herhangi bir gayrimenkulün bulunmuyor olması gerekmektedir. Bu şartların haricinde doğal olarak doğalgaz yardımından yararlanılabilmesi için ikamet edilen binada doğalgaz altyapısının bulunuyor olması da gerekmektedir.

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

2022 yılında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından doğalgaz yardımı başvuruları e-Devlet Kapısı üzerinden alınıyor. Bakanlığın e-Devlet Kapısı platformundaki doğalgaz yardım başvurusu sayfasından başvuru yapılabiliyor. Başvurular ayrıca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları(SYDV) aracılığıyla yapılabiliyor. Devlet şu ana kadar doğalgaz yardımını 330.000 haneye yönelik yaptı.

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Doğalgaz Yardımı Ödemeleri Ne Zaman Yapılıyor?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre doğalgaz yardımı 1 yıl içerisinde 2 defa olacak şekilde yapılacak. Bu yıl başlatılan doğalgaz yardımının ilk ödemesi Mart ve Nisan aylarında gerçekleştirilmişti. 2022’nin kış sezonu gelirken, devlet doğalgaz yardımı başvurularına da ağırlık vermeye başladı.

Bu kapsamda da devlet tarafından 2022’nin doğalgaz yardımı ikinci ödemelerinin Ekim ve Kasım” aylarında gerçekleştirileceği açıklandı. Vatandaşlar tüketim ve hanede yaşayan kişi sayısına göre 450 TL ile 1.150 TL aralığında doğalgaz yardımı ödemesi alabilecek.