Araç sahibi olmak, birçok avantajı da beraberinde getiriyor. Kendine özel bir aracı olan kişiler, seyahat planlamaları konusunda tamamen özgür davranabiliyor. Buna ek olarak konforlu seyahat de özel aracın getirileri arasında yer alıyor. Hal böyle olunca herkes araba alma hayali kuruyor. Ancak ÖTV zamları ve Türk Lirası'nın değer kaybından sonra, bu hayalleri gerçekleştirmek pek de mümkün olamıyor.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Araca en çok ihtiyaç duyan gruplar arasında ise engelliler veya engelli yakının bakımını üstlenen kişiler yer alıyor. Engelli kişilerin hastane, rehabilitasyon, fizik tedavi ve benzeri ihtiyaçlarının yanı sıra,sosyal gereksinimlerinin karşılanması da engel durumuna göre bir hayli zor olabiliyor. Bu noktada engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırmak adına devlet büyük bir avantaj sağlıyor. Bu gruptaki kişilere, alacakları araçlar için ÖTV indirimi yapılıyor.

ÖTV Nedir? ÖTV İndirimi Kimlere Verilir?

ÖTV indiriminden bahsedebilmek için öncelikle ÖTV'nin ne olduğunu anlatmak gerekiyor. ÖTV, çevreye zarar veren ürünlerin satışında, bu zararı telafi etmek amacıyla alınan bir tür vergi olara karşımıza çıkıyor. ÖTV alınan ürünler arasında, mücevher, araba, türün ürünleri, kürk, fosil atık, benzin, kömür, alkol ve daha birçok kalem yer alıyor. ÖTV indirimi ise, yalnızca engelli vatandaşlara sunuluyor. Engel durumu nedeniyle araç kullanamayan kişiler içinse, 3. dereceye kadar olan yakınları ÖTV muafiyetli araç satın alabiliyor. Engelli vatandaşlara özel olarak sunulan ÖTV indirimi yalnızca araç alımlarını kapsıyor.

ÖTV İndiriminden Faydalanmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

  • ÖTV indiriminden faydalanmak isteyen kişilerin, tam teşekküllü bir sağlık kurumundan, en az %40 oranında engeli olduğunu bildiren sağlık raporu alması gerekiyor. %40'tan az engeli olan vatandaşlar ÖTV indiriminden yararlanamıyor.
  • %40 engelli bireylerin ÖTV indiriminden faydalanabilmesi için sağlık raporlarında "Araç kullanabilir." şerhinin düşülmesi gerekiyor.
  • Özel donanıma sahip araç kullanması gereken engelliler için heyet raporuna "Bu kişi, normal araç kullanmaya elverişli değildir. Özel tertibatlı araç kullanabilir." bilgisinin yazılması önem arzediyor.
  • Söz konusu ÖTV indirimi, yalnızca sıfır araç alımları için geçerli oluyor. İkinci el araç alımlarında ÖTV indiriminden faydalanılamıyor.
  • Engel durumu %90 ve üzerinde olan kişiler için, 3. dereceye kadar olan yakınları gerekli işlemleri gerçekleştirerek, engelli kişi üzerine araç alabiliyor. Ehliyeti olması halinde engellinin bakımını üstlenen kişi aracı kullanabiliyor.
  • ÖTV muafiyetiyle alınan araçların ruhsatında engelli kişi ile birlikte toplam üç kişinin adı bulunabiliyor.
  • Araç alacak kişinin imza yetkisini engelleyecek psikolojik ya da zihinsel sorunları mevcutsa, alım işlemleri için mahkemeden araç alımı vasi kararı ve araç alım izni alınabiliyor.
  • 29.12.2020 tarihli Resmi Gazete'de belirtildiği üzere ÖTV indirimli ya da muafiyetli araçların bedelinin ₺330.800 TL'nin altında olması gerekiyor.
  • Aracı alacak ve kullanacak olan engelli kişinin, mutlaka ehliyeti olması gerekiyor.