Kalsiyum ihtiyacımızı karşılamış olduğunuz peyniri de birçok ürün gibi kendiniz yapmak istemez misiniz? İşte sizler için hem pratik hem de oldukça kolay bir şekilde yapabileceğiniz ev yapımı köy peyniri!

Evde Köy Peyniri İçin Gerekli Olan Malzemeler

Evde köy peyniri yapım aşamalarına başlamadan önce bu tarif için ihtiyacımız olan malzemeleri sıralayarak işe başlayalım. Bunun için gerekli olan malzemeler şöyle:

Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti! Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti!
  •  2 litre günlük süt
  • 1 çay kaşığı peynir mayası
  • 1 çay bardağı kaynar su
  • Az miktarda tuz

Tüm bu malzemeleri hazırladıktan sonra şimdi sıra geldi evde köy peyniri yapmak için uygulamamız gereken adımlara ve püf noktalarına.

Köy Peyniri Yapımı

Köy peyniri yapımı için yukarıda bahsetmiş olduğumuz malzemeleri hazırladıktan sonra şimdi sıra geldi evde köy peynirimizin yapım aşamalarına. Bunun için öncelikle herhangi bir eczane ya da baharatçıdan bir miktar peynir mayası alalım. Ardından 2 litre kadar günlük sütü tenceremize dökelim. Parmağımızı yakmayacak şekilde bir ısıya gelene kadar sütümüzü ısıtmaya devam edelim. Sonrasında tenceremizi ocaktan alalım ve içine 1 çay kaşığı kadar peynir mayası ilave edelim. Elde ettiğimiz karışımı bir kaşık yardımıyla karıştırarak yaklaşık 1 dakika kadar bu şekilde karıştıralım. Bir süre sonra tenceremizin kapağını kapatalım ve ocaktan alalım. Sonrasında tenceremizi kalın bir havlu ya da mutfak bezi ile sıkı sıkı kapatalım ve yaklaşık olarak 1 saat mayalanmaya bırakalım. Bekleme süremizin sonuna geldikten sonra sütümüzün katılaşmaya başladığını göreceğiz. Eğer sütümüz katılaşmışsa mayası da tutmuş demektir. Bu şekilde katılaşan sütümüzü elimize almak suretiyle parçalayalım ve karıştıralım. Sonra karışıma 1 çay bardağı kadar kaynamış su ekleyerek 1 ya da 2 dakika kadar bekletelim ve derin bir kap üzerine tel süzgeç yerleştirelim. Tel süzgecimizin üzerine tülbent serdikten sonra karışımın suyunu tülbendin üzerine dökelim. Ardından mayalanan peynirimizin parçalarını yine tülbendin üstüne dökelim. Bu işlemlerin ardından tülbendimizi dört ucundan tutarak kaldıralım ve tülbendin üst bölümünden sıkarak suyunu süzelim. Sonrasında bu şekilde süzgecin üstünde 2 saat kadar bekletelim. Son olarak peynirlerimizi tülbendin içinden alarak kapaklı bir kaba koyalım ve üstüne tuz serpiştirelim. Buzdolabımızda en az 3- 4 saat kadar dinlendirdikten sonra peyniriniz tüketmeye hazır.