Ülkemizde yaşanan ekonomik kriz, gün geçtikçe daha da artarken, kamusal alanda yapılan harcamalar da daha fazla göze batmaya başladı. Toplum içerisinde birçok konuda yoksunluk yaşanırken genellikle yapılan açıklamalar bütçe ve ödenek olmadığı şeklinde yanıt buluyor. Ancak bunca ödenek yetersizliğinin arasında Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yapmış olduğu harcamalar vatandaşlar tarafından merak konusu. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın İzmir'de inşa ettirdiği bir dini tesis için son günlerde oldukça büyük tartışmalar yapılıyor. Başkanlığın İzmir'de inşa ettirdiği tesis için kesenin ağzını açtığı söylenirken, Başkanlık için 23 bin metrekare alanda yapımı süren tesis adına 279,1 milyon TL kaynak aktarıldı. İşte detaylar!

Diyanet İşleri Kesenin Ağzını Açtı!

Türkiye'de derinleşen ekonomik kriz birçok kurumun tasarruf tedbirleri alması ve ödenek kesintisine gitmesini gerekli kılıyor. Ancak birçok kurum için azalan ödenekler ve tasarruf tedbiri politikaları uygulamaları bir zorunluluk haline gelirken Diyanet İşleri Başkanlığı'na verilen harcama yetkileri ise tartışma yarattı. Bu tartışmalardan birisinin fitilini ise Diyanet İşleri Başkanlığı'nın İzmir'de inşa ettirdiği bina için verilen ödenek ateşledi. BirGün Gazetesi'nden Mustafa Bildircin'in yapmış olduğu habere göre, 2022 yılında yapımına başlanan ve 2025 yılına kadar tamamlanması planlanan 23 bin 122 metrekarelik tesis için merkezi bütçeden Diyanet İşleri’ne 279 milyon 185 bin TL ödenek ayrıldığı öğrenildi. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından inşa edilen İzmir Dini Yüksek İhtisas Merkezi’nin temelinin atıldığı 2022 yılında yapılan harcama kayıtlara, 18 milyon TL olarak geçti. 2023 yılında inşasına hız verileceği öğrenilen İzmir Dini Yüksek ihtisas merkezinin inşa edilmesi için Diyanet İşleri Başkanlığı’na 67 milyon 300 bin TL kaynak aktarıldı. 2023 yılının sonuna kadar 85 milyon 300 bin TL tutarındaki bir harcamanın yapılacağı öngörülen tesisin tamamlandığında kamunun kasasından çıkacak toplam paranın 279 milyon 185 bin TL olacağı aktarıldı.

ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı! ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı!

İzmir'den Sonra Elazığ’a da Dev Külliye Yapılıyor

Yapılacak olan harcama miktarı ile çok tartışma yaratan İzmir Dini Yüksek İhtisas Merkezi için 279,1 milyon TL tutarındaki bir ödeneği harcamayı gözden çıkaran Diyanet İşleri Başkanlığı, Elazığ'a inşa ettirdiği Harput Diyanet Külliyesi için de kesenin ağzını açtı. 2018-2021 yılları arasında 89 milyon 249 bin TL harcanan külliye için de 2022 yılında 3 milyon TL’lik ek harcama gerçekleştirildi.