Ülkemizde devlet tarafından ihtiyaç sahibi ailelere/hanelere çeşitli sosyal yardımlar yapılıyor. Özellikle Pandemi ve ardından gelen enflasyon artışıyla birlikte sosyal yardımların kapsamı genişletildi. Daha önceki yıllarda kömür yardımı olarak yapılan yakıt yardımına 2022’de doğalgaz da eklendi. Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan doğalgaz yardımı ile ihtiyaç sahibi ailelere destek sağlanacak. Peki doğalgaz tüketim desteği nedir? Kimler doğalgaz yardımı alabilir? Detayları haberimizde!

Doğalgaz Yardımı Nedir?

2022 itibariyle uygulanmaya başlanan doğalgaz yardımı, mevcut yakıt yardımına ek olarak sunulmaya başlandı. Türkiye genelinde doğalgaz altyapısının yaygınlaşmasıyla birlikte ısınmada diğer yakıt alternatiflerine göre daha yoğun şekilde kullanılmaya başlandı. Bu nedenle devlet, kömür yardımı olarak yaptığı yakıt desteğine doğalgazı da ekledi. Böylelikle doğalgaz yardımı adı altında yeni bir yakıt destek ödeneği ortaya çıktı.

Doğalgaz desteği başvurusu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın e-Devlet sistemindeki doğalgaz yardım başvurusu sayfasından yapılabiliyor. Ayrıca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına şahsen gidilerek, başvuru yapılabiliyor.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Doğalgaz Yardımını Kimler Alabilir?

Doğalgaz yardımı, Türkiye genelinde ısınma ihtiyaçlarını doğalgaz ile karşılayan ihtiyaç sahibi ailelere destek olmak amacıyla yapılıyor. Doğalgaz ile ısınan evlerde yaşayan ihtiyaç sahibi aileleri hedefleyen destek programından faydalanabilmek için belirli şartlara sahip olmak gerekiyor. Buna göre 3294 sayılı Kanun kapsamında sosyal güvencesi bulunmayan tüm ihtiyaç sahibi haneler doğalgaz yardımı alabilecek. Ayrıca sosyal güvencesi olmasına karşın hanede kişi başına düşen gelir seviyesinin 2022 net asgari ücret tutarının 3’te 1’inden az olması halinde doğalgaz yardımı alınabiliyor.

Doğalgaz Desteği Ne Kadar?

Devlet tarafından sunulan doğalgaz yardımının hesaplaması ısıl harita üzerinden gerçekleştiriliyor. Bu çerçevede Türkiye genelinde doğalgaz yardımı 450 TL ile 1.150 TL arasında değişen tutarlarda olacak şekilde gerçekleştiriliyor. Doğalgaz yardımı kapsamında ihtiyaç sahibi hanelere ödemeler her yıl Mart ayı ile Ekim ayı dönemlerinde gerçekleştirilecek.

Doğalgaz yardımı ödemeleri Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hak sahibi olan vatandaşlara PTT aracılığıyla yapılıyor. Doğalgaz yardımı başvurusu onaylanan vatandaşlar, kimlikleri ve doğalgaz faturaları ile en yakın PTT şubesine başvuru gerçekleştirebiliyor. Böylelikle mevcut faturasından destek tutarı kadar düşüş sağlanıyor. Geriye kalan bir tutar söz konusu olduğunda ise vatandaşın bunu kendisinin karşılaması gerekiyor.