Yılbaşından itibaren özellikle enerji kaynaklarının tümünde yaşanan fiyat artışlarının etkileri yeni yeni görülmeye başlandı. Bu artışların oluşturduğu bütçe yükleri, son günlerdeki ana konu olmaya devam ediyor. Bu çerçevede dünya genelinde yaşanan soruna paralel olarak, doğalgazında yakacak yardımı çerçevesinde ele alınacağı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmıştı. Buna yönelik düzenlemelerin yapılıp, başvurularında Şubat ayı içerisinde alınacağı konusunda açıklamalar yapılmıştı. Doğalgaz yardımı hane bazlı olarak yapılacak ve 4 milyon haneye ulaştırılması da hesaplanıyor. Bu sebeple vatandaşlar kimlerin bu yardımı alabileceği ve başvuruların nasıl yapılacağı konusunu sıklıkla araştırıyor. Yazımızın devamında başvurunun nasıl yapılacağı ve yardımın ne zaman başlayacağına dair ayrıntılı açıklamalar bulabilirsiniz.

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl yapılıyor?

En düşük 450 TL en yüksek 1.150 TL olarak yapılacak doğalgaz yardımı başvuruları, Şubat ayının ikinci yarısı itibariyle başlayacak. Her bölgede var olan iklim farklılıkları ve buna paralel tüketim bedelinin değişmesi, yapılan yardım miktarının da bölgeye göre değişmesine neden oluyor. Doğalgaz yardımı için başvurular, diğer benzer yardımlar için olduğu gibi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla yapılacak.

Bunun yanında e-devlet sistemi üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Doğalgaz Yardımı sosyal yardım formunun doldurulmasıyla da başvurulabiliyor. Bu formun doldurulması yardımdan faydalanabilmek için zorunlu. Yardımlar bu form yoluyla başvuran kişiler arasından uygun koşullara sahip olan kişilere verilecek.

Doğalgaz yardımları Ne Zaman ve Nasıl Yapılacak?

Diğer sosyal yardımlar gibi doğalgaz yardımı da PTT aracılığıyla hak sahiplerine ulaştırılacak, PTT kartlarına yapılacak ödemeler yoluyla gerçekleşecek olan doğalgaz yardımı, yılda iki sefer olmak üzere verilecek. Mart ve Ekim aylarında, tüketimin ve dolayısıyla faturaların en yoğun olduğu zamanlar, doğalgaz yardım ödemelerinin yapılacağı zamanlar olarak belirlenmiş durumda. Buna göre ilk yardım ödemeleri, Şubat ayının ikinci yarısında alınan başvuruların sonuçlarına göre, Mart ayının ikinci yarısında yapılacak.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Daha önce Yakacak yardımı adı altında, kömür ve odun için yapılan yardımlara ilave olarak, doğalgaz da yakacak yardımı kapsamında verilecek. Bu sebeple yardımın yapılması ve geniş bir çevreye ulaşması için, gerekli yasal düzenlemeler ve hazırlıklar yapılıyor. Yardım için kaynak belirlenmiş ve hazırlanmış durumda.