Pandemi sadece sağlık alanında değil, ekonomik alanda da ciddi olumsuzlukların yaşanmasına neden oldu. Dünyanın her yerinde ülke ekonomilerinde faiz ve enflasyon artışına yol açan Pandemi döneminde yardıma muhtaç kişi sayısında ciddi bir artış yaşandı. Bu dönemde maddi yönden zor durumda kalan vatandaşlar için ülkemizde devlet tarafından sağlanan sosyal destek programlarının kapsamı genişletildi. Devlet 2022 ile birlikte sosyal yardım programına doğalgaz desteğini de ekledi. Peki kimler doğal yardımı alabilecek? Doğalgaz yardımı başvuruları nasıl yapılacak?

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Doğalgaz Desteği Nedir?

Devlet tarafından çok uzun zamandır uygulanan elektrik ve yakacak yardımı desteğine, doğalgaz desteği de eklendi. Özellikle büyükşehirlerde ısınmada doğalgaz altyapısının kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte kömür yardımı yetersiz kalıyordu. Devlet bu sorunu çözmek ve kombiyle ısınma sağlayan ihtiyaç sahiplerine de destek olabilmek amacıyla doğalgaz desteğini de yardım kapsamına aldı. Böylelikle ihtiyaç sahibi hanelerin aylık doğalgaz faturalarına belirli oranlarda destek sağlanacak.

Devletin doğalgaz desteğinde uygulama tıpkı elektrik yardımı gibi gerçekleştirilecek. Bu doğrultuda ihtiyaç sahibi vatandaşların doğalgaz faturalarının belirli oranlardaki kısımları devlet tarafından karşılanacak. Doğalgaz yardımları yılda 2 defa olacak şekilde üçer aylık dönemi kapsayacak biçimde gerçekleştirilecek.

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

Yeni açıklanan doğalgaz yardımı kapsamında ihtiyaç sahibi vatandaşlar başvuruda bulunabilecek. Doğalgaz yardımı başvuru işlemleri e-Devlet sistemi üzerindeki Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kanalı üzerinden gerçekleştirilebilecek. Ayrıca her il ve ilçede bulunan Kaymakamlıklardaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla da doğalgaz yardımı başvuruları alınacak.

Doğalgaz yardımı için başvuruda bulunan ihtiyaç sahipleri, başvuruları onaylandığında PTT kartlarına otomatik olarak ödenek yatırılacak. Böylelikle vatandaşlar doğalgaz faturalarını PTT şubesine giderek, destekten yararlanarak ödeyebilecek.

Doğalgaz Yardımı Ne Kadar?

2022’de başlatılan doğalgaz yardımı desteği ile ilgili pek fazla bilgi bilinmiyor. Ancak devlet tarafından yapılan açıklamalar bulunuyor. Mart ve Ekim aylarında olacak şekilde 2 defa gerçekleştirilecek doğalgaz yardım ödemelerinde tutarlarda belli oldu. İhtiyaç sahibi vatandaşlar devletten doğalgaz yardımı kapsamında 450 TL ile 1150 TL aralığında destek ödemesi alabilme şansına sahip olabilecek. Her yıl 2 defa olacak şekilde bu destek ödemesinden yararlanılabilecek.