Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

2022 Yılının ilk kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Doğalgaz Yardımı, ekonomide yaşanan sıkıntılar nedeniyle heyecanla karşılanan bir konu oldu. Bugüne kadar yakacak ve kömür yardımı kapsamı dışında olan doğalgaz, bütçelerde özellikle kış aylarında büyük bir yük oluşturuyordu. Üzerine salgın sonrası dönemde, dünya genelinde yaşanan doğalgaz fiyatlarında etkilenen ülkemizde, yeni doğalgaz zammı hayal kırıklığına neden olmuştu.
Bu çerçevede doğalgaz yardımıyla özellikle ihtiyaç sahibi ailelerin, kış aylarında yükselen faturalarının hafifletilmesi amaçlanıyor. Doğalgaz yardımının 2022 yılında başlayacağı açıklanmış, ancak kimlerin başvurabileceği, başvurunun nasıl olacağı, ne kadar ödeneceği ve ne zaman ödeneceğine dair ayrıntılar belirtilmemişti.

Doğalgaz Desteğine Nasıl Başvurulur?

Ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından yapılan açıklamayla, bu ayrıntılarla ilgili bilgiler verildi. Yardımın nasıl ve ne zaman yapılacağına dair tarihler belli olsa da, ödemeler için altyapısal hazırlık halen devam ediyor. Buna karşın yardımların başvurusunun Şubat ayının ikinci haftasından itibaren olacağı duyuruldu. Yardımdan faydalanabilmek için e-devlet sistemi üzerinden başvuru yapılması gerekiyor. Başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla da yapılabiliyor. Şubat ayının ikinci yarısı itibariyle başvurular açılacak. Ödemelerse yılda iki defa olmak üzere Mart ve Ekim aylarında gerçekleştirilecek. İlk ödemeler Mart ayının ikinci yarısında belirlenen ihtiyaç sahiplerine yapılacak.

Doğalgaz Yardımı Ne Kadar Olacak?

Doğalgaz yardımının ısıl işlem haritasına göre belirleneceği ve hane başına yapılacağı da açıklama da yer aldı. Bunun için alt yapısal çalışmalar Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile birlikte yürütülüyor. Ödenecek doğalgaz yardımı ısıl işlem haritasına göre en düşük 450 TL, en yüksek 1.150 TL olacak. Ödemeler diğer birçok yardım gibi PTT aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak. Başvuru tarihinin kesin olarak Şubat ayının ikinci yarsında olduğu belli olsa da, net tarih henüz açıklanmadı.

Doğalgaz yardımı için hangi koşulları taşıyanların başvuru yapabileceği de henüz netleşmiş bir bilgi değil. Başvuru tarihiyle birlikte, kimlerin başvuru yapabileceği de önümüzdeki günlerde açıklanacak. Açıklamalara göre, tüm ayrıntıları yine platformumuzdan takip edebilirsiniz. Doğalgaz Yardım ödemeleri Mart ayının ikinci yarısından itibaren ödenmeye başlanacak.