Yılın ilk kabine toplantısı ardından açıklanan Doğal Yardımı, yakacak yardımı kapsamına dahil edilmişti. 18 Şubat itibariyle başvuruları başlayan Doğalgaz Yardımı için, henüz başvuru süreci devam ediyor. Yapılan açıklamalarda Şubat ayının ikinci yarısında başlayacak başvurular sonucunda belirlenecek olan hak sahiplerine ödemeler Mart ayının ikinci haftasıyla, Ekim ayı içerisinde iki drfa olmak üzere yapılacaktı. Başvurular E-devlet sistemi üzerinden gerçekleştiriliyor. E-devlet kaydı olmayan vatandaşlar, başvurularını Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıfları’na başvurarak yapabiliyor. İllerde valilikler ve ilçelerde kaymakamlıklar içerisinde olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, aynı zamanda hak sahiplerinin belirlenmesinde de rol oynuyor.

Doğalgaz Yardımı Ne Kadar Olacak?

Doğalgaz yardımları iklim koşullarındaki farklılıklar ve buna göre tüketimin farklılaşması baz alınarak belirlenen tutarlarda yapılacak. Buna göre en düşük 450 TL, en yüksek 1.150 TL olmak üzere ödenecek. Hane bazında yapılan ödemeler için, henüz başvuru süresi devam ediyor. Mart ayının ikinci haftası itibariyle Doğalgaz yardımı ödemelerinin yapılacağı daha önceden açıklanmıştı. Buna karşın başvuru süresinin ne zaman biteceği ve ödemelerin ne zaman yapılacağına dair net bir bilgi bulunmuyor. Doğalgaz yardımına başvurmak isteyenlerin hemen başvurularını yapması bu nedenle önemli bir hale geldi.

Doğalgaz Yardımı Nasıl Yapılacak?

Belirlenen hak sahiplerine ödemeler, PTT aracılığıyla ulaştırılacak. Buna göre Doğalgaz yardımı almaya hak kazanan kişiler, doğalgaz faturalarının ödemesini PTT şubeleri aracılığıyla yapacak. Ödeme esnasında yardım miktarı faturaların üzerinden düşülerek, ödemenin yapılması sağlanacak. Doğrudan nakit para yardımı şeklinde gerçekleştirilmeyecek. Bu sebeple doğalgaz yardımından faydalanabilmek için, yardımı almaya hak kazandığınızda, fatura ödemelerini de mutlaka PTT şubeleri aracılığıyla yapmanız gerekecek.

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Ödemeler Mart ve Ekim ayları olmak üzere, her yıl iki defa gerçekleşecek. Doğalgaz yardımı kapsamında 4 milyon haneye yakıt harcaması desteği verilmesi planlanıyor. Geniş bir kapsamda yardımın ulaştırılabilmesi için, özel bir kaynak hazırlandı. Doğalgaz yardımının yılbaşı itibariyle açıklanmasından bu yana, yarımdın nasıl alınacağı, başvuru tarihleri ve ödemelerin ne zaman yapılacağına dair araştırmalar sürüyor. Başvurular e-devlet üzerinden formun doldurulması yoluyla birkaç dakika içerisinde gerçekleştirilebiliyor. Başvurular alınmaya henüz devam ediliyor, buna karşın ne zaman sonlanacağı net olarak bilinmiyor. Ancak Mart ayının ikinci haftasında ödemelerin yapılmaya başlanacağı da daha önce duyurulmuştu.