Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Yeni yılın ilk kabine toplantısı ardından, yaşanan ekonomik dalgalanmaların en fazla etkilediği konulardan biri olan yakacak ve doğalgaz fiyatlarına yönelik kararlar çıkmıştı. Bugüne kadar yakacak yardımı kapsamında olan odun ve kömürün yanına, doğalgazında dahil edileceği duyurulmuştu. Doğalgaz Yardımı 450 TL ile 1.150 TL arasında değişen oranlarda yapılacak. Geçtiğimiz süreçte bu konuya yönelik yapılan altyapı çalışmaları, hane bazında verilecek olan doğalgaz yardımın kimlere ve ne kadar verileceği konusunda çalışmaların yapılmasıyla geçirildi. Doğalgaz yardımları için başvurular da nihayet başladı.
Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılıyor?
18 Şubat 2022 tarihinde başlayan Doğalgaz Başvuruları için, e-devlet sistemi üzerinden kolaylıkla başvuruyu gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinde bulunan Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti bölümünden, gerekli formu doldurarak başvurunuzu hemen tamamlayabilirsiniz. Başvurular şimdilik sadece e-devlet üzerinden gerçekleştiriliyor. Başvurular sonucundan yardım kıstaslarına uygun olan 4 milyon haneye doğalgaz yardımı yapılacak. Yardım miktarı 450 TL ile 1.150 TL arasında değişiyor. Bu değişiklikler, her bölgede kullanılan doğalgaz miktarının aynı olmaması ve iklim koşulları.
Yardımlar yılda iki defa olmak üzere yapılacak ve ilk ödemeler, Mart ayının ikinci haftasından itibaren yapılacak. Doğalgaz Yardımı için başvuru sırasında doldurulacak form üzerinde, gelir bilgisi, hanede yaşayan kişi sayısı, hanenin kiralık olup olmadığı gibi ayrıntılara yer veriliyor. Hanede hamile, engelli olup olmadığı ve yaşayan kişi sayısı gibi ayrıntıların dikkatli ve mutlaka doğru olarak yanıtlanması gerekiyor. Başvuru sahibi tarafından verilen bilgilerin doğruluğu denetleniyor ve doğru olmaması halinde yardımdan faydalanamıyorsunuz.
Doğalgaz Yardımından Kimler Yaralanabiliyor?
Doğalgaz yardımı ihtiyaç sahibi olarak belirlenmiş kıstaslara uyan hanelere verilecek. Bu kıstaslara uymamanız halinde yaptığınız başvurularda verdiğiniz yanlış bilgiler nedeniyle, çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Yardımlar Mart ayının ikinci haftası ve Ekim ayında olmak üzere, yılda iki defa gerçekleştirilecek. Aynı zamanda yardımların hem ön ödemeli sayaçlara ve hem de normal sayaçlara yapılacağı, bu konuda ayrım olmadığı da Bakan Yanık tarafından açıklandı. Sayaçları normal olan ihtiyaç sahipleri, faturalarını PTT aracılığıyla yatırırken yardım indirim olarak yansıtılacak, Ön Ödemeli sayaç sahiplerineyse, yardımlar kartlarına yatırılarak ulaştırılacak.