Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs pandemisi sırasında pek çok sektör ve iş kolu zarar gördü hatta kepenk kapatmak zorunda kalan esnaflar oldu. Uzun süren karantinalar ve sokağa çıkma yasaklarının ardından herkes normal hayatına dönmeye çalışsa da maddi zararlar bir türlü kapanmak bilmiyor. Özellikle de son haftalarda döviz kurlarının rekor kırması ve ardından hızla düşüşe geçmesi piyasaları bir hayli etkiledi. Vatandaşlar ay sonunu getirmeye ve geçinmeye çalışırken devletten de yardımlar kesilmiyor.

Koronavirüs pandemisi sırasında zor durumda kalan vatandaşlara 1100 TL'lik ödeme yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, daha önce Faz 1 ve Faz 2 adında iki ayrı Pandemi Destek Paketi sistemiyle karşımıza çıkmış ve bu sayede de milyonlarca kişi bu yardımlar sayesinde biraz da olsa rahat bir nefes almıştı. Şimdi ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Faz 3'ü hayata geçirdi ve dar gelirli ailelere 1100 TL ödeme yapılacağı açıklandı.

Pandemi Destek Paketi Nedir, Nasıl Başvuru Yapılır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Koronavirüs pandemisi sırasında başlatmış olduğu Pandemi Sosyal Destek Programı'nın ilk iki fazı çoktan sonlandı ancak bakanlık şimdilerde Faz 3 ile vatandaşlara destek vermeye devam ediyor. Bu süreç içinde başvuru yapmak isteyen kişilerin e-Devlet hesapları üzerinden kendilerinden istenen bilgileri doğru ve eksiksiz olarak doldurması bekleniyor. Ayrıca bu bilgiler sadece sizin değil aynı zamanda sizinle aynı evde yaşayan kişilerin bilgilerini de doldurmanız gerekiyor. Başvurudan sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ekipleri başvurunuzu değerlendiriyor ve uygun bulurlarsa sizlere 1100 TL ödeme yapılıyor. Bu ödemeler ise isterseniz vadesiz TL hesabınıza gönderiliyor, isterseniz de PTT şubelerinden gidip nakit olarak alabiliyorsunuz.

Pandemi Destek Paketi Şartları Nedir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere sağlanan bu faydadan herkes faydalanamıyor, e-Devlet üzerinden Pandemi Sosyal Destek Programına kimlerin başvuru yapamayacağı açıkça belirtilmiş durumda:

Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 ve Faz 2 kapsamında verilen 1000 TL’lik nakdi destekten faydalanmış olanlar,

5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi kapsamındaki kamu işçileri,

5510 sayılı Kanunun 4/c maddesi kapsamındaki memurlar,

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ndan gelir veya aylık alanlar (emekliler),

İŞKUR İşsizlik Ödeneğinden faydalananlar,

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalananlar