Dolar fiyatının son haftalarda sürekli yukarı yönde ilerliyor olması, hemen herkesin anlık olarak dolar fiyatlarını takip etmesine yol açıyor. Dünya ekonomisinin en önemli ticaret aracı olan dolarda yaşanan artışlar, aynı zamanda dünyanın tüm ekonomilerinde de hayat pahalılığı etkilerine neden oluyor. Bu durum doların fiyatının ülkemizde de hassas bir şekilde takip edilmesine yol açıyor. Haftaya yükselişle başlayan doların, 7 Eylül tarihinde hafta ortasında da yükselişi devam etti. Güne yükselişle başlayan dolar, dün 18,22 olarak kapanış yapmıştı.

Bugün kapanışını 18,24 olarak gerçekleştiren dolar’ ın yükselişi yakın zamanda duracak gibi görünmüyor.  Güne düşüş ve çıkışlarla devam eden doların kapanışı yine yükselerek oldu. Dolar Euro karşısında da değer kazanmaya devam ediyor.

Dolar Dünya Genelinde Güçleniyor

ABD’de yaşanan enflasyon baskısı, doların uluslararası piyasalarda da baskı altına kalmasına yol açmıştı. Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan kriz nedeniyle alınan yaptırım kararları, zaten salgın sonrasının olumsuz etkilerini üzerinden atamamış dünya ekonomisinin, yaptırımların da etkisiyle iyice dalgalanmaya başlamasına sebep olmuştu. Bu durum doların fiyatının düşüş yönlü baskı altında kalmasına yol açmış, buna karşı FED tarafından faiz artışı karalarıyla birlikte bir dizi önlem alınmıştı.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Dolayısıyla doların güçlü tutulması için hemen dünyanın tüm ekonomik birimlerinin katkısı sağlanmıştı. Bu durum doların güçlü duruş sergilemesinin yanında, kontrolsüz bir şekilde giderek yükselmesine de yol açıyor. Öyle ki, yaptırımların etkisiyle yüksek enflasyon etkileriyle uğraşmak zorunda kalan Avrupa, bir de doların güçlü baskısını hissetmeye başladı. Euro daha önce olmadığı kadar dolar karşısında değer kaybetmeye devam ediyor. ABD’ den yatırımcılar bu nedenle Avrupa kentlerinde ev satın almaya başladılar.

Dolar Yükselmeye Devam Edecek mi?

Doların aniden dünya genelinde düşüş yaşaması, tüm dünya ekonomilerinde şu anda olduğundan çok daha büyük krizler oluşturacak bir olay. Bu sebeple, doların gücünün korunması, tüm dünya ekonomilerinin işleyen sistemi açısından faydalı görülüyor. Diğer bir deyişle, doların yükselişi bir süre daha devan edecek şeklinde tahminler yapılıyor.