Son zamanlarda artan gıda fiyatlarından dolayı birçok şey evde yapılmaya başlandı. Bunlardan bir tanesi de domates salçası. Domates salçasını evde yapmak hem marketlerdeki salça fiyatlarına göre daha ekonomik hem de daha hijyenik. Bir diğer yönü ise evde yapılan domates salçalarının katkı maddesi içermemesidir.

Evde Domates Salçası Yapımı İçin Gerekli Malzemeler:

- Domates (25 KG)

- Kaya tuzu (250 GR)

Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi! Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi!

- Zeytinyağı (1 Çay bardağı)

Evet şimdi bu malzemeleri hazırladıktan sonra yavaş yavaş evde domates salçası yapım tarifine geçebiliriz.

Evde Domates Salçası Yapılış Tarifi

Öncelikle pazardan ya da sebze halinden aldığınız domatesleri sirkeli suyla iyice yıkayıp durulayın. Sonrasında saplarını güzelce çıkardıktan sonra domatesleri küp küp doğrayın. Bu işlemi yaptıktan sonra domatesleri ağzı kapaklı bir kabın içine alıp üzerlerine kaya tuzunun yaklaşık 125 gramını serpiştirin. Ardından kabın kapağını kapatıp domatesler eriyene kadar kabın içinde domatesleri 4-5 gün boyunca bekletin. Bu aşamada kaya tuzu kullanmak çok önemli. Normal sofralık tuzdan ziyade kaya tuzu kullanmak hem salçanızın tadını etkileyecek hem de salçanın kullanım ömrünü katkı maddesine gerek kalmadan uzatacaktır.

Ardından bu süre içerisinde eriyen domatesleri geniş bir süzgecin içine alıp çekirdek ve kabuklarını ayırmak için bu domatesleri ezelim. Ezme işleminden sonra süzgecin yüzeyinde kalan kabukları ve çekirdekleri ayırarak çöpe atın. Ezdikten sonra süzgecin altında kalan domateslerin fazla suyunu alın ve kalan kısmı geniş bir tepsiye ya da siniye alın.

Siniye aldığınız domatesleri sininin yüzeyine güzelce yayın. Daha sonra zeytinyağı ve kalan kaya tuzunu sinideki domateslerin üzerine ekleyip karıştırın. Eğer evinizin balkonu müsaitse domatesin son halini güneşte karıştırarak kurutabilirsiniz. Çatısı olanlar çatılarına da serip kurutabilirler. Güneşte kurutma işlemini yapanlar yaklaşık 3-4 gün sonunda salçalarını kullanıma hazır hale getirebilirler. Şehirde bulunan ve güneşte kurutma imkanı bulunmayanlar ise fırında kurutabilirsiniz. Parçalar halinde 20 dakika 100 derecelik fırında bekleterek de salçanızı kurutup hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde ise 2-3 saatin sonunda salça kullanıma hazır olacaktır.

Hazır hale gelen domates salçanızın tadının ve ömrünü muhafaza edebilmek için domates salçanızı önceden kaynattığınız cam kavanozların içine koyup kapaklarını hava almayacak şekilde sıkıca saklayın.