Donut sevmeyen var mıdır acaba? Bugüne kadar kime sorsam yana bayıla yediğini söylediği donut gerçekten de 7'den 70'e herkesin sevdiği bir tatlı çeşidi. Peki ama canınız donut istediğinde illaki dışarıdan almak zorunda olmadığınızı söylesek! Canınız çektiğinde ya da çocuklarınıza okul sonrasında neşeli bir sürpriz yapmak istediğinizde evde kendi olanaklarınızla son derece kolay bir şekilde donut yapabilirsiniz. İşte sizin için pratik mi pratik hem de denenmiş bir donut tarifi!

Donut İçin Gerekli Malzemeler

Evde donut yapmak için öncelikle ihtiyacımız olan malzemeleri hazırlayarak işe başlayalım. Bunun için gerekli olan malzemeler şu şekilde:

Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi! Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi!

Hamur için :

  • 400 gram kadar un
  • 180 ml süt (1 su bardağından 2 parmak eksik olacak şekilde)
  • 80 gr şeker (Yarım su bardağından 1 parmak eksik olacak şekilde)
  • 2 adet yumurta sarısı
  • 60 gr tereyağı
  • 1 paket instant maya (veya yarım paket yaş maya)
  • Kızartmak için 700 ml ayçiçek yağı

Üzeri için:

  • 100 gr bitter çikolata
  • 100 gr beyaz çikolata

Donut Yapılışı

Tüm bu malzemelerimizi hazırlamamızın ardından şimdi sıra geldi harika donutlarımızı yapmak için tarifimizi adım adım uygulamaya. Bunun için öncelikle derin bir kap içerisinde mayamızı ılık süt ve şeker ile birlikte karıştıralım. Ardından bir miktar kadar tel çırpıcı ile karıştırdıktan sonra içine yumurta sarımız ile birlikte unun yarısını ekleyip çırpmaya devam edelim. Ve üzerine streç film kaplayıp bir örtü ile kapattıktan sonra bu şekilde yaklaşık olarak 30 ila 40 dakika kadar mayalanması için bırakalım. Bu sürenin sonunda mayalanmış karışıma kalan unu ve erimiş tereyağını ekledikten sonra yoğurmaya başlayalım. Ve akabinde 1,5 saat daha yine üzerini streçle ve bezle örterek yeniden mayalanmaya bırakalım. Bu sürenin sonunda kabaran hamurumuzu alıp unlamış olduğumuz tezgahımızın üzerine koyarak merdane yardımıyla 1 cm kalınlığında açalım. Bu kalınlıkta açmış olduğumuz hamuru su bardağının ağzı yardımıyla yuvarlak yuvarlak keselim. ve teker teker yağlı kağıt üzerine koyduğumuz bu yuvarlak parçaların ortasına da daha küçük bir kalıp yardımıyla delik açalım. Elde ettiğimiz bu delikli hamurları fırın tepsisine dizip üzerini streçle kaplayıp yeniden mayalanması için 30 dakika kadar daha bekletin. Kabaran donutlarınızı çok kızgın yağda iki yüzünü de pişirin. Diğer yandan soğumuş donutlarınızı benmari usulü erittiğiniz çikolatalarınıza bandırarak servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun!