Neredeyse her ülke gibi Türkiye de zor günlerden geçiyor. Pandemi sürecinin de etkisiyle ekonomik çalkantılar yaşanıyor ve Türk Lirası dolar ve euro karşısında değer kaybediyor.

Geçtiğimiz hafta dolar kurunun 18 TL barajını aşmasıyla birlikte başlayan panik hali, son açıklanan ekonomi paketi ile kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Kur Korumalı Mevduat sistemi etkilerini göstermeye başlıyor. Peki Kur Korumalı Mevduat ne ve nasıl uygulanıyor?

Kur Korumalı Mevduat Nedir?

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı TL cinsinden bir mevduat hesabı olup döviz kurunun vade sonundaki faiz oranından daha fazla artması durumunda Türk Lirasının kur farkı karşısında korunmasını sağlıyor. Bir başka deyişle, birikimleriniz kurdaki değişimlere karşı korunurken mevduatınız faiz almaya devam ediyor.

Kur Korumalı Mevduat Hesabı uygulamasında, Türkiye'de yaşan ve yurt dışında işçi, serbest meslek ve müstakil iş sahibi olup, Türkiye'de kanuni yerleşim yeri bulunan gerçek kişiler faydalanabiliyor. Kur Korumalı Mevduat Hesapları, 3, 6, 9 ve 12 ay olmak üzere 4 farklı vadede açılıyor ve uygulamadan birden fazla kez faydalanılabiliyor. Tutar anlamında herhangi bir alt veya üst limit bulunmuyor.

Bankaların, kur korumalı TL vadeli mevduat hesabına uygulayacağı asgari faiz oranı Merkez Bankası'nın politika faizi olarak belirlediği %14'ün altında olamıyor. Bankaların uygulayabileceği azami faiz oranı asgari faiz oranının en fazla 300 baz puan üstünde belirlenebiliyor. Şu an Merkez Bankası'nın politika faizinin %14 olduğu düşünülürse, bankaların verebileceği maksimum faiz oranı %17 olabiliyor. Tüm bu kriterler, Katılım Bankaları tarafından, katılım bankacılığı prensiplerine uygun şekilde gerçekleştiriliyor.

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Halkbank Kur Korumalı Mevduat Hesabı

Birikimlerinizin kur farkı karşısında eriyip gitmesini engelleyecek ilk hamle Halkbank'tan geliyor. Halkbank, birikimlerinize 92, 181, 272, 366 gün vade ile TCMB politika faizi oranında (bugün için %14) faiz veriyor. Ürüne özel uygulanacak stopaj oranı sıfır (0) olarak belirleniyor ve hesaptan kısmı çekim işlemi yapılamıyor. Vade sonunda, faiz tahakkuku gerçekleştikten sonra hesap otomatik olarak kapatılıyor ve bakiye vadesiz hesaba aktarılıyor. Yeniden vade uzatımı yapılamıyor. Kur Korumalı Mevduat uygulamasından faydalanabilmek için en yakın Halkbank şubesine gitmek gerekiyor.

Yapı Kredi Kur Korumalı Mevduat Hesabı

Hayat garantiniz olarak gördüğünüz birikimleriniz kur farkı karşısında eriyip gitmesin diye Yapı Kredi, Kur Korumalı Mevduat Hesabı ürününü sunuyor. Bu ürün kapsamında mevduat hesabındaki birikimlerinize, TCMB güncel politika faizi oranında faiz uygulanıyor ve vade sonunda kur farklılığının faiz oranı üzerinde olması durumunda oluşabilecek fark hesabınıza TL olarak yansıtılıyor. Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı 3-6-9-12 ay olarak açılabiliyor ve ürüne özel uygulanacak stopaj oranı sıfır oluyor.