Evlilik hayali kuranların yardımına devlet koşuyor, bütün harcamalar ortadan kalkıyor.

Evlilik, birbirini seven ve mutlu bir yuva kurmak isteyen her gencin hayali. Günümüzde birçok üründe ortaya çıkan hızlı fiyat artışları, herkesi olduğu gibi evlenmek isteyenleri de etkiledi. Düğünü, kınası, balayısı, çeyizi derken oldukça masraflı bir hale gelen evlilik süreci, evlenmek isteyen vatandaşların ümitsizliğe düşmesine neden oluyor. Devlet bu duruma bir el attı ve evlenmek isteyen vatandaşlara çeyiz parası fırsatı sunarak yüzleri güldürdü. İşte evlilik aşamasında olan vatandaşları sevindiren o büyük haber!

Çeyiz Parası İle Hayaller Gerçek Oluyor!

evlilik

Anne veya babasını kaybeden vatandaşlar, SGK tarafından ölüm aylığı alarak devletten maddi destek görmektedir. Bu maaş, erkeklerde belli bir yaşta kesilirken kadınlarda yaş sınırı olmadan devam eder ve ancak evlilik durumunda bu maaş kesilir. Devlet kestiği maaşın yerini doldurmak ve kadın vatandaşlara evlilik aşamasında yardımda bulunmak amacıyla 2 yıllık (24 aylık) ölüm maaşını, toplu bir şekilde evlilik aşamasındaki kadına verir. Bu paranın diğer bir adı çeyiz parasıdır. Bu fırsat evlenmek isteyen vatandaşlara sadece bir kez sunulmaktadır. 2. ve daha sonraki evlilikler için bu fırsattan yararlanılamaz.

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Çeyiz Parasını Almak İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

EVLİLİK-1

Öncelikle devlet yetim aylığı alan bütün kadınlara evlilik aşamasında çeyiz parası vermektedir. Fakat bu parayı alabilmek için yapılması gereken başvuru aşamaları vardır. Çeyiz parası almak isteyen vatandaşlar bu taleplerini SKG'ye bildirmeli ve bu talepleri ile ilgili bir talep dilekçesi yazmalıdırlar. Bu talebi SGK'ye bildirmeyen vatandaşlar, çeyiz parası fırsatından yararlanamazlar. 

Aşağıda sıralanmış olan belgeler çeyiz parasına başvuracak olan vatandaşlar tarafından hazır edilmelidir.

  • Kimlik Kartı
  • Evlenme Cüzdanı
  • Başvuru Yapılan Kurumdan Alınan Dilekçe

Bu üç belgeyi tamamladıktan sonra çeyiz parası alma işlemlerini başlatabilirsiniz. Çeyiz parası talebinde bulunmak için size en yakın SGK Müdürlüğü'nü ziyaret etmeniz gerekmektedir. 

SGK'nin evlenmek isteyen vatandaşlara sunmuş olduğu çeyiz parası hakkında ayrıntılı bilgi almak isterseniz hemen şimdi SGK'nin resmi internet sitesine giriş yaparak çeyiz parası hakkındaki tüm detayları öğrenebilirsiniz.