Evlenenlere müjdeli haber geldi. Eğer o şartlara uyuyorsanız hemen çeyiz parası alabilirsiniz.

Evlenmek, birbirini seven her gencin hayalidir. Dünyanın en güzel kurumlarından birisi evlilik kurumu olsa da bu durumu gerçekleştirmek günümüzde oldukça zor. Düğünü, kınası, nişanı, çeyizi derken masraflar katlanarak artıyor ve evlenmek oldukça zorlaşıyor. Her şey çok karışık ve masraflı görünse de şimdi karamsarlığa düşmeye hiç gerek yok. SGK'nin verdiği ve evlenenlerin yüzünü güldüren çeyiz parası fırsatı ile rahata kavuşmak artık çok kolay. İşte devletin sunduğu o büyük yardım!

Çeyiz Parası Fırsatı

evlilik

Çeyiz parası, SGK tarafından evlenecek olan çiftlere sunulan ve derin bir nefes almak isteyen bütün çiftlerin almak için çaba gösterdiği bir ödenek. Özellikle kadınlara tanınan bu destek, evlilik yoluna giren kadınların rahatlayabilmesi için 2008 yılında yürürlüğe konulmuş ve uzun zamandır uygulanıyor. Evlenenler maddi zorluk çekmesin diye tasarlanan ve devlet tarafından verilen bu kampanya yıllardır oldukça talep görüyor.

Çeyiz parası, günümüzde evlenmek isteyen gençlerin büyük bir destekçisi olsa da bu parayı alabilmek için yerine getirilmesi ve uyulması gereken bazı şartlar bulunuyor. 

Çeyiz Parası Alabilmek İçin Gerekli Şartlar

altın

Anne ya da babasının vefatı nedeniyle ölüm aylığı alan kadınların aylıkları, evlendikleri zaman kesilmektedir. Bu kesinti maaş alan kadınlar için zor bir durum olabilir. Bunu göz önünde bulunduran devlet, ölüm aylığı alıp evlilik yolunda aylığı kesilen kadın vatandaşlara, tam 24 aylık bir evlenme ödeneği öder. Bu ödenek, çeyiz parası olarak nitelendirilir. Çeyiz parası alabilmek için en temel durum, anne ya da babanın kaybından sonra alınmaya başlanan bir ölüm aylığının olması şartıdır.

Çeyiz parası, SGK tarafından ölüm aylığı alan kadın vatandaşlara sadece bir defa verilecek şekilde oluşturulmuştur. Çeyiz parasından bir kez yararlanıldıysa daha sonraki seferlerde bu durumdan  yararlanılamaz.

Evlilik sürecinde olan ve çeyiz parası almak isteyen kadın vatandaşlar, SGK'ye bu fırsattan yararlanmak istediklerine dair bir dilekçe yazmalıdırlar. Bu başvuru dilekçesi ile birlikte evlilik cüzdanı da ilgili kuruma götürülmelidir. Ayrıntılı bilgi almak için ilçenizdeki SKG müdürlüğüne gidebilir ya da SGK'nin resmi internet sitesinden konu ile ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz