Dünyanın en zengin ve en pahalı şehirlerinden birisi olarak bilinen ve lüksün bir şekilde doğallaştırılarak yansıtıldığı Dubai'de tüm bu zenginliğin içinde çok dile getirilmeyen başka gerçeklikler de var. Bu gerçeklik Dubai'de yaşayan yabancı uyruklu işçiler için geçerli. Aslında şehirde yabancı uyruklu işçi nüfusunun yoğun olması nedeniyle aşırı zenginlikle beraber ciddi bir yoksulluk sorunu da bulunuyor. Son zamanlar da daha artan yoksulluk problemine karşı ise Dubai hükümeti bir adım atarak ücretsiz ekmek otomatları yerleştirmeye başladı. İşte detaylar!

Gökdelenlerin Arkasındaki Yoksulluk

Gökdelenlere, şatafata ve binlerce milyonere ev sahipliği yapan Birleşik Arap Emirlikleri'nin dünyaca ünlü şehri Dubai, dünyanın en zengin ve en pahalı şehirleri arasında yer alıyor. Ekonomisi petrol ve ticarete dayalı olan Dubai, bunların yanı sıra turizm ve gayrimenkul sektörleri ile de dikkat çekiyor. Tüm bu kaynakları ve ekonomik faaliyetleri nedeniyle 2030 yılında dünyanın en zengin şehirleri listesinde ilk sıralarda yer alacağı tahmin edilen Dubai için bilinmeyen bazı gerçeklikler de var. Sürekli zenginliği ve lüks otelleri ile adından bahsettiren Dubai, son zamanlarda ülkede artan yoksul yabancı uyruklu işçilerle de anılmaya başlandı.

Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu! Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu!

Şehirde işsizlik oranı her ne kadar düşük olsa da Dubai hükümetinin resmi olarak yoksulluğa dair herhangi bir veri açıklamadığı da bilinen bir durum. Bu nedenle şehirde oluşan net yoksulluk oranı bilinemiyor. Ancak birçok yabancı işçinin şehirde ucuza çalıştırıldığı ve özellikle iş olanağı olmayan kadınların çok daha düşük gelirlerle istihdam edildiği de biliniyor.

Ekmek Otomatları Kuruldu

Dubai'de son dönemde yaşanan bir diğer sorun ise yeme içme fiyatlarında yaşanan büyük artış. Çünkü Dubai, yemek sektörünün çok büyük bir kısmını dışarıdan alıyor. Son olarak dünyada yaşanan ekonomik krizlerle beraber yeme-içme fiyatlarında meydana gelen artışın olumsuz etkileri Dubai'yi de etkiledi. Bunun sonucu olarak da halkın yoksul kesimi temel insani ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanmaya başladı. Bu soruna çözüm olarak ise Şeyh adına açılan bir vakıf ekmek otomatları açmaya başladı. Süpermarketlere 10 adet ekmek otomatı yerleştiren vakıf, söz konusu dokunmatik otomatlarla sandviç ekmekleri, pide ve chapati ekmeği vermeye başladı. Vakıf başkanı yerleştirilen otomatlar için "Düşük gelirli aileler ve işçiler bize gelmeden önce biz onlara gitmek istedik" ifadelerini kullandı.