Yaz aylarının gelmesiyle birlikte en çok severek yediğimiz yiyeceklerin başında dondurma geliyor. Çocuk ya da yetişkin fark etmeksizin 7'den 70'e e herkesin severek tükettiği dondurma keyfi birçoğumuzun vazgeçilmezi. Peki ama canımız dondurma istediğinde bunu temin edebileceğimiz tek yer market ya da dondurmacılar mıdır? Canınız dondurma çektiğinde ya da çocuklarınıza sürpriz yapmak istediğinizde kendi dondurmanızı kendiniz yapmak istemez misiniz? İşte sizler için evde mini magnum yapımı ve püf noktaları!

Mini Magnum Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Evde mini magnum yapımı için yapmamız gereken öncelikle ihtiyacımız olan malzemeleri hazırlamak. Bunun için gerekli olan malzemeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • 2 adet donmuş muz
  • 2 yemek kaşığı süt (inek sütü, yulaf sütü, badem sütü..)
  • 1,5 çay kaşığı vanilya özütü
  • Bitter çikolata
  • Sütlü çikolata
  • Beyaz çikolata
  • Doğranmış tuzsuz badem (İsterseniz dondurmanın içine 1 yemek kaşığı kadar krema koyabilirsiniz.)

Mini Magnum Yapımı

Tüm bu malzemeleri hazırladıktan sonra şimdi sıra geldi mini magnumumuzun yapımına. Bunun için öncelikle muzlarımızı dilimleyelim ve bir buz dolabı poşetinin içerisine koyarak buzluğa kaldırıp donduralım. Muzlarımız donduktan sonra bir robotun içine alalım. Ardından içine 2 yemek kaşığı süt ve 1,5 çay kaşığı vanilya özütü ekleyerek robotu çalıştıralım. Dilerseniz bu esnada 1 yemek kaşığı krema da ekleyebilirsiniz. Sonrasında buzlar tamamen ezilip kremamsı bir yapı oluşuncaya kadar robotumuzu çalıştıralım.

Herkesin Dört Gözle Beklediği Kara Kış Kapıda! Türkiye 'İzlanda Soğukları'nın Etkisi Altına Giriyor Herkesin Dört Gözle Beklediği Kara Kış Kapıda! Türkiye 'İzlanda Soğukları'nın Etkisi Altına Giriyor

Bu noktada karışımınızı eğer isterseniz 1 külaha ya da bir kaba alıp hemen tüketebilirsiniz. Fakat biz magnum yapmak istediğimiz için kalıplara koyalım.

Donan Magnumları buzluktan çıkartalım ve diğer yandan çikolata soslarını hazırlayalım.

Çikolataları mikrodalga fırında ısıttıktan sonra içine az bir miktar hindistan cevizi yağı koyup karıştıralım. Eğer Hindistan cevizi yağınız yoksa tereyağı da kullanabilirsiniz. Mikrodalga fırınınız yoksa benmari usulü ocakta da eritebilirsiniz. Şimdi sıra geldi dondurmalarımızı sosa batırmaya. Fakat eğer çikolatalar çok sıcaksa dondurmamızı eritir. Bu nedenle çikolatalarınızı erittikten sonra biraz bekletip hafif soğuduktan sonra bu işlemi yapalım.

Dondurmalardan bir tanesini dolaptan çıkartıp hızlı bir şekilde bitter çikolataya batırıp çıkartalım. Sonra dondurmayı baş aşağı tutarak fazlalık çikolatayı akıtalım ve çikolatanın sabitlenmesini sağlayıp yeniden buzluğa kaldıralım. Bu işlemi tüm dondurmalarımıza bu şekilde uygulayabiliriz.

Afiyet olsun!