Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Türkiye’de kadın istihdamının arttırılmasına yönelik yeni destek projeleri açıklanmaya devam ediliyor. Son destek projesi ise Avrupa Birliği(AB) desteğiyle Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan(SGK) geldi. SGK, 2022 yılında kadın istihdamının arttırılması ve yanı sıra kadın çalışanlarının kayıt dışı istihdamının önüne geçilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda SGK tarafından “Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi” hayata geçirildi. Peki ayda 5.150 TL destek ödemesi yapılan ve 4.000 kadının yararlanabileceği destek ödemesi başvuru şartları neler?

Program AB Desteğiyle Hayata Geçirildi

2022 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından “kayıtlı kadın istihdamı” alanında yapılan çok sayıda destek programı bulunuyor. Bu destek programları ile iş dünyasındaki kronik bir sorun olan çalışan kadınların kayıt altına alınmaması ve buna bağlı kadın çalışanların yaşadıkları sorunların çözüme kavuşturulması amaçlanıyor.

SGK tarafından duyurulan kadın istihdamına yönelik bu teşvik programı, Avrupa Birliği(AB) destekli olarak sunuluyor. Programın tam adı ise “Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi” olarak açıklandı. “Women-Up” kısaltmasıyla bilinen program kapsamında Türkiye genelinde 7 adet pilot il belirlendi. Bu illerde kayıtlı olan kadın girişimcilere ait işlemlerde sağlanacak her yeni kayıtlı kadın istihdamı için 2022 net asgari ücret tutarı üzerinden destek ödemesi yapılıyor.
Açıklanan son rakamlara göre program kayıtlı kadın istihdamında önemli bir gelişme sağladı. Zira verilere göre kadın istihdam oranları 2022 yılında 1.000.000 seviyesindeyken, artık 5.100.000’u aşmış durumda.

7 Pilot İl Belirlendi

Women-Up projesi kapsamında Türkiye genelinde 7 pilot il belirlendi. Proje kapsamında İstanbul, Ankara, Samsun, Aydın, Denizli, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş şehirleri pilot il belirlendi. Toplam bütçesi 29.500.000 Euro olarak açıklanan Women-Up projesi kapsamında 4.000 kadın işveren ve 4.000 kadın işçi yararlanabiliyor.

Program kapsamında belirlenen pilot illerde farklı sayılarda kadın işletme sahiplerine destek ödemesi yapılıyor. 20 aylık yeni kadın istihdamına ilişkin asgari ücret destek ödemesi yapılıyor. Proje kapsamında 2022 yılı itibariyle İstanbul’da 1.000, Ankara’da 800, Samsun ve Aydın’da 400’er, Denizli’de 500, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş’ta 450’şer kadın işverene destek sağlandı.