Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Elektrik Tüketim Desteği, muhtaçlığını daha önce belgelemiş, çeşitli desteklerden faydalanan kişilere veriliyor. Yılbaşı itibariyle elektrik tüketim fiyatlarına gelen yüksek zamlar, elektrik tüketiminin bütçelerde ağır yükler oluşturmasına neden oldu. Bu durumdan en fazla etkilenenlerse, muhtaç durumda olan kişiler oldu. Bu çerçevede Elektrik Tüketim desteği adı altında sunulan yardımlarla, ihtiyaç sahipleri gelen elektrik faturalarını bir nebze olsun hafifletebiliyorlar. Elektrik Tüketim Desteğinden faydalanmak isteyenler, sosyal yardım alan ihtiyaç sahipleri kimlikleri ve elektrik faturalarıyla birlikte PTT şubelerine başvurmaları halinde işlemlerini başlatabiliyorlar.

Elektrik Tüketim Desteğinden Kimler Faydalanabiliyor?

Elektrik Tüketim Desteği, Yaşlılık aylığı alanlar, Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik düzenli nakit desteği ödemesi alanlar, muhtaç asker ailelerine yönelik düzenli nakit desteği yardımı alanlar, Öksüz/ yetim ve asker çocuğu yardım programında bulunanlar, Şartlı eğitim-şartlı sağlık programında bulunanlar, çoklu yardım doğum programında bulunanlar, kronik hastalık yardım programında bulunanlar, engelli aylığı alanlar, engelli yakını aylığı alanlar ve 65 yaş üstü muhtaç kişilere veriliyor. Bu kişilerin soyal yardım alan ihtiyaç sahipleri kimlikleriyle birlikte elektrik faturalarını PTT işyerlerine götürmeleri gerekiyor.

Elektrik Tüketim Desteğine Başvuru Nasıl Yapılıyor?

Sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi kimlikleriyle birlikte PTT şubelerine başvuran, yukarıda listelediğimiz desteklerden faydalanan herkes, Elektrik Tüketim Desteği almak için işlem başlatabiliyor. Evde bakım aylığı almıyor olsa da, kronik hastalıkları nedeniyle, cihaza bağlı yaşayanlarda elektrik Tüketim desteğinden 200 TL’ye kadar faydalanabiliyor. Kronik hastalığı bulunan ve cihaza bağlı yaşayan kişiler, internet üzerinde de başvurularını yapabiliyor.

Elektrik Tüketim Desteği Ne Kadar?

2022 Yılı için Elektrik Tüketim desteği üst limiti 206 TL olarak belirlenmiş durumda. Destek evde yaşayan kişi sayısına göre veriliyor. Buna göre evde yaşayan kişi sayısı 1-2 arasındaysa 103 TL, 3 kişiyse 137 TL, 4 kişiyse 171 TL, 5 kişiyse 206 TL olarak yapılıyor. Destekler nakit olarak ödenmiyor. Destekten faydalanan kişiler belirlendikten sonra, elektrik faturalarını PTT şubelerinden ödüyor. Ödeme esnasında destekler faturadan düşülüyor. Tüm PTT şubeleri aracılığıyla başvurularınızı yapabilir ve destek alıyorsanız fatura ödemelerinizi yapabilirsiniz. Kronik hastalığı olan ve cihaza bağlı yaşayan kişiler, internet üzerinden de başvuru yapabiliyor.