Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 2022 yılında ihtiyaç sahibi ailelere destek olmaya devam ediyor. Bakanlığın ayni veya nakdi olarak yaptığı destek ödemeleri kapsamında başvuru yapanlara 7.200 TL ödeme yapılacak. Bakanlığın “Aile Destek Programı” kapsamında ihtiyaç sahibi aileler, 1 yıl boyunca her ay destek ödemesi alabilecek. İşte “Aile Destek” programının tüm merak edilenleri!

Aile Destek Programı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 2022 yılında ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik olarak “Aile Destek Programı” uygulanıyor. İhtiyaç sahibi vatandaşlar, bakanlığın ilgili başvuru kanallarına başvuruda bulunarak destek ödemesinden aylık olarak yararlanabilme imkanına sahip olabiliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın aile destek programı başvuru işlemleri basit bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Bakanlık tarafından yapılan “Aile Destek Programı” kapsamında açıklanan detaylara uygun olan kişiler başvurularını e-Devlet Kapısı üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebiliyor. Başvuru işlemleri e-Devlet Kapısı’nın haricinde tüm il ve ilçelerde bulunan “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları(SYDV) şubelerine gidilerek, şahsen başvuru şeklinde de gerçekleştirilebiliyor.

Aile Destek Programı Şartları Neler?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan “Aile Destek Programı” uygulamasından ihtiyaç sahibi vatandaşlar yararlanabilmektedir. Bu kapsamda Bakanlık tarafından yapılan açıklama metnine göre Aile Destek Programı başvuru işlemlerini sadece ihtiyaç sahibi olan ve daha önce sosyal yardım hizmetlerinden faydalanmamış kişiler yapabilecek.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

İhtiyaç sahibi kriteri noktasında bakanlık tarafından başvuru sahibinin hanesinde yaşayan kişi sayısına göre hane net gelir seviyesine bakılıyor. Buna göre 2022 yılında geçerli olacak şekilde 2022 net asgari ücret tutarının 3’te 1’inden az olması bekleniyor. Bu şartları sağlayan kişiler belirtilen kriterlere uygun olarak başvuru kanalları üzerinden başvurularını gerçekleştirebiliyor.  

Aile Destek Programı Ne Kadar Süre Veriliyor?

Aile Destek Programı kapsamında, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından şartlara uygun olan ihtiyaç sahiplerine yönelik 12 ay boyunca ödeme gerçekleştirilecek. 12 aylık ödeme desteğinin son ödemesi 2023 yılının Mayıs ayı itibariyle gerçekleştirilecek. Destek ödemesi kapsamında hane başın 450 TL ile 600 TL arasında aylık ödeme yapılacak. Böylelikle 12 ay boyunca minimum 5.400 TL, maksimum 7.200 TL destek ödemesi alınmış olacak.