Dünyada ve ülkemizde yaşanan yangın felaketlerinden Yunanistan da etkilendi. Yunanistan'da yaşanan yangın felaketinin geldiği boyut nedeniyle herkes panik içinde...

Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Yunanistan’da da aşırı sıcaklardan kaynaklı orman yangınları ülkeyi zor duruma düşürmeye devam ediyor. Ülkede yangınların kontrol altına alınmasında güçlük çekilirken korkulan oldu ve Atina-Selanik karayolu trafiğe kapatıldı.

Alevler Atina'ya Dayandı

atina

Yunanistan’da ülke çapında süren yangınlar tüm şiddetiyle sürerken rüzgarla beraber daha fazla alan felakete maruz açık hale geldi. Son olarak Başkent Atina’nın kuzey bölgelerine dayanan yangın dolayısıyla birçok sayfiye yeri tahliye edildi. Ayrıca son dakika haberlere göre an itibariyle Atina- Selanik karayolu da trafiğe kapatıldı.

Başbakan Miçotakis’ten Uyarı

miçotakis

Yangının kontrol altına alınmasını zorlaştıran şiddetli rüzgarlar nedeniyle çalışmaların güçleştiği ve yangının bu nedenle etrafa yayıldığı gelen haberler arasında. Konuya dair Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’ten de bir açıklama geldi. Miçotakis, özelikle bugün itibariyle başlayan şiddetli rüzgarlar nedeniyle yangın söndürme çalışmalarının daha da zor olacağı konusunda kamuoyuna bilgi verdi. Bu nedenle halkı dikkatli ve soğukkanlı olmaya çağırdı.

Tahliyeler Hızlandı

Yangın bölgelerine yakın olan yerleşim bölgelerinde tahliye çalışmalarına hız verilirken Malakasa Göçmen Kampı’nda bulunan yaklaşık 2 bin göçmen de bölgeden tahliye edildi.      

Birçok Adada Durum Çok Kötü

yunanistan adalar yangın

Sadece 2 Yufka Kullanarak 32 Tane Börek Yapıyoruz, Az Malzemeyle Bir Tepsi Börek Çıkıyor! Sadece 2 Yufka Kullanarak 32 Tane Börek Yapıyoruz, Az Malzemeyle Bir Tepsi Börek Çıkıyor!

Atina Selanik yolunun alevlere teslim olmasının ardından birçok adadan da olumsuz haberler gelmeye devam ediyor. Evia adasının kuzeyinde meydana gelen yangın nedeniyle 100 bin dönüm ormanlık alanın yandığı belirtiliyor. Aynı şekilde Mora Yarımadası’nın Mani ve Messinia bölgelerinin de alevlere teslim olmuş durumda.

Kurtarma Çalışmaları Sürüyor

atina helikopter

Ülkenin birçok yerini etkisi altına almış olan yangınlar nedeniyle kurtarma çalışmaları aralıksız sürdürülüyor. Yunan itfaiye birimlerinin yanı sıra İsveç, Fransa, Kıbrıs, Romanya, Rusya ve İsviçre itfaiye uçak ve helikopterleri de bölgede müdahalelerde bulunuyor.