PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Belirli bir yaşın üzerindeki vatandaşların merak ettikleri yaşlılık aylığına ilişkin detaylar birçok vatandaş tarafından merak edilen ve araştırılan konular arasında yer alıyor. Yaşın ilerlemesinden kaynaklı olarak kişilerde çalışma gücünüz azalması nedeniyle gelir kaybına uğrayan vatandaşları korumayı amaçlayan yaşlılık aylığı için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. İşte yaşlılık aylığı almak isteyen kişilerin merak ettikleri detaylar ve merak edilen kriterler!

Yaşlılık Aylığı Nedir?

Devlet tarafından ödenen yaşlılık aylığı, yaşın ilerlemesi sonucunda uğranılan çalışma gücü kaybını telafi etmek için verilen bir aylık olarak tanımlanabilir. Mevzuata göre yaşlılık aylığı, yaşın ilerlemesi sebebiyle çalışma gücünün azalması sonucunda gelir kaybına uğrayan sigortalıların geçimlerini sağlamak için kurulmuş yaşlılık sigortasından bağlanan bir aylık olarak tanımlanabilir. Son asgari ücret düzenlemeleri ile yeniden belirlenen yaşlılık aylığı, belli oranda bir artış ile 1.684 TL'den 2.604 TL'ye yükseltildi.

Kimler Yaşlılık Aylığına Başvurabilir?

Devlet tarafından 2022 sayılı kanun kapsamında bağlanan 65 yaş aylığı (yaşlılık aylığı), hiçbir geliri ya da güvencesi olmayan, ekonomik olarak yetersiz ve 65 yaşını doldurmuş Türk vatandaşlarının yararlanabileceği bir olanaktır. Ülkemizde binlerce kişinin yararlandığı yaşlılık aylığına başvurabilecek kişileri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • 65 yaşını doldurmuş olanlar,
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar
  • Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan (SSK, Emekli Sandığı, BAĞ-KUR) gelir ve aylık hakkından yararlanmayan kişiler,
  • Sosyal Güvenlik Kurumuna herhangi bir şekilde prim ödemeyen kişiler,
  • 2022 sayılı Kanunda belirtilen muhtaçlık sınırından az geliri olan ve bu durumu Valiliklerce ya da Kaymakamlıklarca tespit edilen ve onaylanan kişiler 65 yaş aylığına başvuru yapabilir.

Tüm bu şartları sağlayan vatandaşların yaşlılık maaşından yararlanabilmeleri için ikamet adreslerinin bağlı olduğu kaymakamlığın ‘Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na (SYD) başvuruda bulunmaları gerekir. Başvuru için ayrıca Aile Bakanlığı'nın resmi internet sitesinden temin edeceğiniz başvuru formunu doldurmanız gerekir. Ardından kaymakamlıktaki Defterdarlık veya Mal Müdürlükleri’nden başvuru evraklarını da aldıktan sonra il ya da ilçe idare kurulundan muhtaçlık belgesi almak ve bu belgeleri SGK Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’ne teslim etmek gerekir. Tüm bu belgelerin incelenmesinden sonra ise yaşlılık maaşı alınıp alınamayacağı belli olacaktır.