Önü alınamaz ve kontrolsüz bir şekilde artmaya devam eden hayat pahalılığı, her sektörü etkilemeye devam ediyor. Ağustos ayına girdiğimiz şu günlerde, hazır giyim sektöründe de kış sezonu hazırlıkları tamamlandı. Ancak bu konuda kötü haber, özellikle kış sezonu ürünlerinin büyük zamlarla müşteriye sunulacağı. Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, Kış sezonu için markaların büyük zamlar yapmasının kaçınılmaz olduğu dile getirdi.

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel Büyük Zamlar Gelecek

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklama da, ciroların geçen yaz ayına kıyasla % 80 düzeyinde arttığını belirterek, “Birçok marka adet satışlarında hâlâ pandemi öncesindeki rakamları yakalayamadı” dedi.

Şu anki göstergelere göre zorlu bir dönem geldiğini belirten Öncel, “Haziran ayı verilerine göre, ÜFE ve TÜFE arasında 60 puan fark bulunuyor. Firmalar bu maliyetleri önümüzdeki aylarda bir şekilde fiyatlara yansıtmak durumunda kalacak. Kış sezonu ürünlerinde yıllık bazda yüzde 100’e varan fiyat artışları şaşırtıcı olmayacak” diyerek açıklamasına devam etti.

Kullanıcıların da zamların devam edeceği hakkında beklentisi oluştuğunu belirten Öncel, “Bu yüzden imkânı olanlar ihtiyaç alışverişlerini öne çekiyor. Dolayısıyla adet satışlarında istenen düzeye ulaşılamasa da perakende sektöründe canlılık devam ediyor” dedi.

Kış Sezonu Zorlu Geçecek

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel “Turistlerin de katkısıyla bu hareketliliğin yaz sezonu boyunca süreceğini öngörüyoruz. Ekimden sonrası için bir tahminde bulunmak için henüz erken olmakla birlikte hem sektör hem de tüketici açısından kış sezonunun zorlu geçeceğini söyleyebiliriz” dedi.

Şu anda % 100 ve hatta üzerinde cirolar yakalamış olan firmaların bulunduğunu, ancak cirolardaki bu artışların adetlere tam olarak yansımadığının altını çizen Öncel, “Birçok markamız adet satışlarında 2019 rakamlarını yakalamakta zorlanıyor. Cirolardaki büyüme adetten değil, fiyat artışlarından kaynaklanıyor. Ham madde fiyatlarında bir gevşeme olmakla birlikte diğer girdilerdeki maliyet baskısı sürüyor.” Diyerek devam etti.

Hazır giyim sektörün kış sezonu için, sürekli artan hayat pahalılığının etkisi ve baskısı bulunuyor. Bu durumda yeni sezon için satışa çıkarılacak ürünlerin, bu yoğun baskı altında fazla direnemeyeceği öngörülüyor.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz