ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı! ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı!

Mutfak eşyalarımızın temizlenmesi konusunda belki de hepimizi en çok uğraştıran konuların başında paslanmış bıçakların temizliği geliyor. Belki çatan kaşık takımınızı parçaları olan bıçaklar belki de çok iyi kesen ve kullanmaya çok alışmış olduğunuz bıçaklar paslanabilir. Ve böylesi bir durumda onları paslı olarak kullanamayacağınız için birçok yöntem deneyerek paslardan kurtulmaya çalışmış olabilirsiniz. Eğer ki bu çabalarında başarılı olamamışsanız size iyi bir haberimiz var. Söz konusu pas lekeler öyle kolay kolay çıkmıyorsa bu sizden kaynaklı değil pasın çok zor çıkan bir leke olmasından kaynaklı bir durum. Ama pas lekelerinden kurtulmanın zor olması imkansız olduğu anlamına gelmiyor elbette ki. Bu yazımızda sizler için takımdan çıkarmak istemediğiniz ama paslandığı için kullanamadığınız bıçaklarınızı yeniden geri kazandıracak yöntemlerden bahsedeceğiz. İşte bıçak paslarını çıkarma yöntemleri ve detaylar!

Kuru Soğan

Bıçaklarda oluşan pas lekelerinden kurtulmanın en pratik yöntemlerinden birisi kuru soğandan yararlanmaktan geçiyor. Bunun için öncelikle bir kuru soğanı tamamen soyarak ikiye bölün ve ardından ikiye ayırdığınız soğanın üzerine pudra şekeri dökün. Sonrasında bıçağınızda pasın olduğu bölgeyi soğanın üzerine döktüğünüz pudra şekerine sürterek ovalayın. Ovalama işlemini tamamladıktan sonra bıçağınızı yıkayıp kuru bir bez ile güzelce silin. Bu uygulamanın ardından bıçak üzerindeki paslı görüntünün tamamen ortadan kalktığını göreceksiniz.

Limon ve Tuz

Paslanmış bıçaklarınızı pastan kurtarmanızın bir diğer yoku ise limon ve tuzdan yararlanmaktan geçiyor. Bunun için öncelikle limonu ortadan ikiye keserek üzerine 1 çay kaşığı tuz dökün. Ardından küçük bir kabın içinde paslanan bıçağınızı tuzlu limon ile ovalayın. Yaklaşık olarak bir saat kadar bekledikten sonra kullanılmayan bir diş fırçası yardımı ile bıçağınızı yeniden ovalayarak yıkayın. Sonrasında kuru bir bez ile sildikten sonra bıçağınızdaki pas lekesinin gittiğini göreceksiniz.

Karbonat

Paslanmış bıçaklarınızın üzerinde bulunan pas lekesini çıkartmak için karbonattan da yararlanabilirsiniz. Bunun için temiz bir bezi ıslattıktan sonra üzerine karbonat dökün ve bıçağınızı ovalamaya başlayın. Bu işlemin ardından bıçağı bol su ile yıkayın.

Son olarak paslı olan bıçaklarınızı bir saat kadar sirkeli suda bekleterek de pas lekelerinden kurtulabilirsiniz.