Evde Yumuşatıcı Kullananlar Dikkat! Bunu Duyunca Bir Daha Eve Sokmayacaksınız... Evde Yumuşatıcı Kullananlar Dikkat! Bunu Duyunca Bir Daha Eve Sokmayacaksınız...

Türk mutfağının en temel lezzetlerinden birisi olan ve yemeklerde masalarımızın olmazsa olmazı olan ekmek, kısa süre içerisinde tüketilmediğinde hemen küflenebiliyor. Bu nedenle ekmek israfını engellemek için mutlaka yeteri miktarda alım yapmak oldukça önemli. Ancak her ne kadar ekmek alım miktarımıza dikkat etsek de bazen elimizde olmayan nedenlerden dolayı ekmekler kalabiliyor. Bu tip durumlarda elinizde kalan ekmeklerin küflenmemesi için bazı yöntemler uygulayabilirsiniz. İşte fazladan kalan ekmeklerin küflenmemesi için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler!

Ekmeği Dondurun

Fazlalık ekmeklerin küflenmemesi ve çöpe gitmemesi için uygulayabileceğiniz en önemli yöntemlerin başında ekmeği dondurmak geliyor. Bunun için öncelikle ekmeğinizi dilimleyin. Çünkü dondurduktan sonra bir daha dilimlemeniz oldukça zor olacaktır. Ardından dilimlemiş olduğunuz ekmeğinizi birbirine yapışmaması için aralarına yağlı kağıt serin ve buzdolabı poşetine koyarak havasını aldırdıktan sonra ağzını bağlayıp buzluğa yerleştirin. Ekmeklerinizi bu yöntemle 6 aya kadar taze bir şekilde saklayabilirsiniz. Buzluktaki ekmeklerinizi yiyeceğiniz zaman buzluktan çıkarıp çözdürdükten sonra ısıtarak yiyebilirsiniz.

Ekmeklerinizi Serin Yerde Saklayın

Ekmeklerinizin küflenmesini engellemek için yapmanız gereken bir diğer yöntem ise serin ve kuru bir yerde saklamak. Bu nedenle ekmeklerinizi koymak için ağzı kapaklı bir ekmekli alabilir ve kapağını hava almayacak şekilde kapatarak ekmeklerinizi muhafaza edebilirsiniz.

Bunun yanı sıra ekmen küflenmemesi için şu yöntemleri de uygulayabilirsiniz:

  • Ekmeklerinizi dilimledikten sonra ya da dilimlerken ıslak elle dokunmayın
  • Bir şekilde ekmeğiniz ıslanmışsa kesinlikle ekmeğinizi ağzı kapalı bir poşette muhafaza etmeyin.
  • Ekmeklerinizi saklamak için poşete koyarken poşetin mutlaka kuru olduğuna dikkat edin. Islak y da nemli bir poşet ekmeklerinizin küflenme sürecini hızlandırır.
  • Ekmeği muhafaza etmek için buzdolabına koymak küflenmeyi engellemek için bir yöntem gibi görünse de ekmeklerinizin daha kısa sürede bayatlamasına yol açar. Bu nedenle günlük tüketeceğiniz ekmeğinizi buzdolabında değil ağzı kapaklı ve hava almayan bir ekmeklikte muhafaza edin. Eğer fazladan ekmeğiniz kalmışsa bu durumda ekmeklerinizi yukarıda anlatmış olduğumuz gibi dilimleyerek buzluğa koyun.
  • Ev yapımı ekmek tüketiyorsanız ekşi mayalı ekmek tercih edin.
  • Ekmeğinizin içine tarçın, karanfil ya da sarımsak gibi küflenmeyi engelleyici besinler koyabilirsiniz. Bunlar sayesinde ekmekleriniz daha lezzetli olabileceği gibi dayanıklılık süreleri de artar.