Ekmek, Türk yemek kültüründe büyük yer kaplıyor. Her tür undan yapılan ekmek çeşitleri, her akşam sofralarımızın baş köşesinde yerini alıyor. Annelerden gelen öğretiyle fazla fazla aldığımız ekmekler, ertesi güne kadar tazeliğini kaybediyor. Hatta nemli yerlerde küflenip yenmez hale geliyor. Bu durum da israfa yol açıyor. Peki bu israftan kurtulmak için neler yapılabilir?

Ekmek İsrafını Önleyecek Yöntemler

Ekmeklerin atılmasını engellemek için iki farklı yöntem mevcut. Bu yöntemlerden ilki bayatlayan ekmekleri değerlendirmek. Bayatlayan ekmekleri kurutup blenderdan geçirerek galeta unu haline getirebilir ve köfte yaparken kullanabilirsiniz. Ya da bu ekmekleri ekmek köftesi, yumurtalı ekmek, tost, ekmek tatlısı gibi tariflerde kullanarak değerlendirebilirsiniz.

ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı! ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı!

Bir diğer alternatif ise, ekmekleri uygun koşullarda saklayarak bayatlama ve küflenmeyi geciktirmek ve o sürede ekmekleri tüketmek. İhtiyacınızdan fazla ekmeğinizi buzlukta dondurup, yemeden 45 dakika önce çözdürerek kullanabilirsiniz. Böylece ekmeğiniz eski tazeliğiyle sofradaki yerini alır. İsterseniz ekmeği buz dolabında saklayıp, yemeden önce ısıtarak da tüketebilirsiniz. Bu yöntem ekmeğinizi hem küflenmekten korur, hem de donmuş ekmekten daha hızlı tüketebilmenize imkan sağlar.

Ekmeğin Küflenmesini Engellemek İçin Neler Yapılabilir?

  • Ekmeklerinizin küflenme sürecini geciktirmek için, ekmeğe ıslak elinizle dokunmaktan kaçının.
  • Eğer ekmek ıslandıysa ağzı kapalı bir torbaya koymayın. Islak ekmeği torbaya koymak nemlendirir ve küflenme sürecini hızlandırır.
  • Ev yapımı ekmeklerin raf ömrü daha uzundur. Bu süreyi uzatmak için ekmek yaparken mutlaka ekşi maya kullanın.
  • Askorbit asit veya lesitin gibi doğal koruyucular hamurun nemini korumaya yardımcı olur.
  • Bal, tarçın, karanfil veya sarımsak da küfe karşı etkili olan besinlerdir. Ekmek yaparken içine bu besinlerden biri ekleyerek hem daha lezzetli, hem de daha dayanıklı olmasını sağlayabilirsiniz.
  • Ekmeğinizi münkün olduğunca buzlukta saklayın. Dolapta saklamak küflenmeyi engellese de ekmeğin bayatlamasına neden olur.

Ekmek Buzlukta Nasıl Saklanır?

  • Ekmeği uzun süre taze tüketmenin en etkili yolu buzlukta saklamaktır. Özellikle de ekmekleri dilimleyerek dondurmak, ihtiyacınız kadarını buzluktan çıkarabilmenize ve geri kalan ekmeği taze saklayabilmenize olanak sağlar.
  • Dilimlediğiniz ekmeklerin arasına yağlı kağıt koyarak dondurursanız, ekmekler birbirine yapıpşmaz. Böylece hem ihtiyacınız kadarını almak kolaylaşır hem de ekmek şeklini ve dokusunu kaybetmemiş olur.
  • Buzlukta dondurduğunuz ekmekleri tüketmeden 45 dakika önce buzluktan çıkarıp çözülmeye bırakın. Biraz da ısıtırsaız ekmekleriniz fırından yeni çııkmış gibi olur.