Emeklilik hayali kuranlar için erken emeklilik müjdesi geldi. Erkenden emekli olmayı hedefleyen ve erken emeklilik yöntemlerini araştıranların karşısına genellikle malulen emeklilik yöntemi çıkıyor. Malulen emeklilik ile erken emekli olabilmek mümkün. Ancak herkes malulen emekli olamıyor. Peki kimler SGK’dan malulen emekli olabilir? Malulen emeklilik nedir? SGK malulen emeklilik şartları neler? Gibi malulen emeklilik hakkında tüm merak edilenler haberimizde!

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

SGK Malulen Emeklilik Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından sigortalılık ve emeklilik sisteminde bazı özel durumlarda mağduriyetlere vesile olmamak hedefiyle, bazı özel haklar sunuluyor. Bu haklardan birisi de malulen emeklilik hakkıdır. Malulen emeklilik hakkı, adından da anlaşılacağı üzere sigortalı bir kişinin malul nedenlere bağlı olarak erkenden emekli olması hakkıdır.

Malulen emeklilik, Türkiye’de sigortalı olarak çalışırken yaşadığı iş kazası veya meslek hastalığı nedeniyle iş gücü kaybı yaşaması halinde erkenden emeklilik alabilmesini sağlayan bir emeklilik sistemidir. Standart emeklilik sistemine göre daha kolay emekli olabilme imkanı sağladığı gibi çalışma imkanı bulunmayanların herhangi bir şekilde emeklilik konusunda hak kaybı yaşamamasını güvence ediyor.

SGK Malulen Emeklilik Şartları Neler?

SGK tarafından sunulan malulen emeklilik hakkından yararlanabilmek için belirli şartlara sahip olunması gerekiyor. Bu şartlar arasında ilk sırada ise minimum %60 iş göremezlik raporuna sahip olunması gerekmektedir. Sigortalı olarak çalışma sırasında iş kazası geçirme veya meslek hastalıkları gibi nedenlere bağlı olarak yaşanan iş gücü kaybının minimum %60 olması ve sağlık kurulu tarafından onaylanması gerekmektedir.

Bu şartı sağlamış olan kişilerin ayrıca mutlaka 10 yıllık sigortalılık süresini doldurmuş olması gerekiyor. Ayrıca mutlaka minimum 1.800 günlük prim ödemesi süresini tamamlamış olması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan kişiler SGK’ya başvuruda bulunarak SGK malulen emeklilik hakkından yararlanabilmektedir.

Malulen emekli sayılabilmesi için bazı hastalıkları taşıma durumunda da malulen emeklilik hakkından yararlanılabiliyor. Buna göre SGK malulen emeklilik hastalıklar da araştırılıyor. Bu hastalıklar arasında AIDS, epilepsi, akciğer nakli, kalp nakli, kalp hastalıkları, solunum sistemi rahatsızlığı, Parkinson sendromu, zeka geriliği, görme azlığı, retina kanaması, bipolar bozukluk, şizofreni gibi durumlarda da malulen emekli olunabiliyor.