Ev temizliğinde belki de herkesin en çok şikayet ettiği konuların başında temizlenen alanların çok kısa sürede yeniden tozlanmaları gelir. Bu nedenle de sürekli elde toz bezi ile dolaşmak adeta bitmeyen çilemiz haline dönüşür. Fakat eğer evinizin çok toz aldığını ve tozlandığını düşünüyorsanız bu konuda sizler için bazı pratik önerilerden bahsedebiliriz. İşte sizin için sürekli toz alan ve tozlanan evler için temizlik önerileri!

Daha Az Halı Kullanın

Evinizin daha az toz tutmasını sağlamak istiyorsanız bunun için alabileceğiniz önlemlerden bir tanesi de evdeki halı miktarınızı gözden geçirmek. Çünkü bilmelisiniz ki evde ne kadar halı o kadar toz demektir. Diğer yandan halıdan vazgeçemeyeceğiniz alanların olduğunu düşünüyorsanız bu durumda da haftada en az 1 veya 2 kez temizlik yapıp oluşan toz miktarını azaltabilirsiniz.

Doğru Elektrik Süpürgesi Önemli

Evinizin daha az tozlanması için dikkat etmeniz gereken konulardan bir tanesi de doğru elektrikli süpürgeyi tercih edip etmemenizle ilgili. Eğer süpürgenizin filtre teknolojisi tozları ortamdan alıp yeniden ortamsa salıyorsa bu durumda yapmış olduğunuz temizliğin de çok bir anlamı kalmayacak. Ayrıca halı süpürürken güçlü bir fırçaya sahip bir elektrik süpürgesi oldukça idealdir. Ayrıca ahşap, fayans veya vinil döşemeler için de fırçasız süpürme kullanabilirsiniz.

Herkesin Dört Gözle Beklediği Kara Kış Kapıda! Türkiye 'İzlanda Soğukları'nın Etkisi Altına Giriyor Herkesin Dört Gözle Beklediği Kara Kış Kapıda! Türkiye 'İzlanda Soğukları'nın Etkisi Altına Giriyor

Toz Aldığınıza Dikkat Edin

Ev temizliğinizi yaparken toz alma işlemini eğer kuru bezle yapıyorsanız bu size çok da verimli bir sonuç vermeyecektir. Bu nedenle toz alırken nemli bir bezle ve hatta mümkünse mikrofiber bezlerle toz silerseniz daha etkili sonuçlar elde edersiniz.

Dolaplarınızı Düzenleyin

Dolapların düzenlenmesi ve belirli aralıklarla temizlenip havalandırılması da oldukça önemli. Çünkü dolaplarımızda bulunan kıyafetler, havlulardan ve diğer tekstil ürünleri adeta birer toz cenneti yaratıyor diyebiliriz. Bu nedenle dolaplarınızı daha fazla toz oluşmasını engellemek için düzenli tutabilir ve plastik kaplar veya bez torbalar sayesinde kullanmadığınız tüm giysileri saklayarak toz birikimini önleyebilirsiniz.

Duvarları Silmeyi Unutmayın

Duvarlar toz birikmesi için uygun alanların başında geliyor. Bu nedenle birkaç ayda bir nemli bir paspas ya da havlu ile duvarları silmek evdeki tozu azaltmaya yardımcı olur.

Ampullerin Tozunu Unutmayın

Ev temizliği esnasında çoğu zaman dikkatimizden kaçsa da ampullerin de aynı şekilde mikrofiber bir bez yardımıyla temizlenmesi gerekiyor. Hatta ampul temizliği için ayrıca bir miktar izopropil alkol kullanmayı deneyebilirsiniz.