Bankada hesabı olanları ilgilendiren açıklama yapıldı. Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren banka hesapları için bankalardan uyarı geldi. Çoğu kişinin habersiz olduğu uygulama nedeniyle banka hesapları kaybedilebiliyor. Başvuru süreci başlayan uygulamaya ilişkin yeni detaylar ortaya çıktı. Bankalarda unutulan hesaplar için son başvuru tarihi belli oldu. İşte bankada unutulan hesaplarla ilgili son başvuru tarihi ve o hesaplara yapılan işlemler!

Bankada Unutulan Çok Sayıda Hesap Var

Dijital çağda bankacılık, gündelik hayatın her merkezinde bulunuyor. Bu nedenle herkesin mutlaka minimum 1 adet banka hesabı bulunuyor. Bu durum günümüzde bankada hesap açıp, daha sonra o hesabın unutulmasına neden oluyor. Ancak çoğu kişinin önemsemediği banka hesabının işlemsiz kalması, ciddi kayıplara neden oluyor.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Nitekim 2021 yılında 10 yıldır işlem yapılmadığı belirlenen tam 1.044.000 banka hesabı için zaman aşımı işlemi yapıldı. Söz konusu hesaplarda tespit edilen tutarın ise 217.000.000 TL olduğu açıklandı. Bu hesaplardaki paralar zaman aşımı uygulaması nedeniyle Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu’na(TMSF) devredildi.

2022 Unutulan Banka Hesapları İçin Başvuru Süresi Başladı

Bankalar tarafından tüketicilere 2022 yılı zaman aşımı uygulanacak hesaplar için uyarı yapıldı. 10 yıldır işlem yapılmadığı tespit edilen banka hesapları için zaman aşımı uygulanacak. Vatandaşların bu hesaplarını ve içerisindeki birikimlerini kaybetmemeleri için vakit kaybetmeden bankaya başvuruda bulunması gerekiyor. Bankaların unutulan hesaplar için 4 aylık başvuru süresi tanıdığı belirtildi.

Her banka tarafından yayınlanan 2022 zaman aşımı uygulanacak hesaplar listesinden vatandaşlar unuttukları bir banka hesabı olup, olmadığını kontrol etmesi gerekiyor. Bankaların resmi internet sitelerinden bu listelere ulaşarak, kolayca zaman aşımına uğrayacak bir hesabı olup, olmadığını kontrol etmesi gerekiyor. Her banka kendi listesini yayınladığından, vatandaşların tek tek tüm bankalar için kontrol yapması gerekiyor. Eğer kontrolde zaman aşımına uğrayacak hesabı olduğunu görürse vatandaşın mutlaka vakit kaybetmeden ilgili bankanın en yakın şubesine T.C. Kimlik Kartı ile birlikte başvuruda bulunması gerekiyor. Aksi halde başvuru süresi sona erdiğinde banka hesabına zaman aşımı uygulanıyor ve içerisindeki birikimler otomatik olarak TMSF’ye devrediliyor. Bu işlem aşamasından sonra tüketicinin herhangi bir hak talebinde bulunma şansı da kalmıyor