Global piyasalarda yaşanan olumsuz tablo, dünyada işsizlik oranlarında ciddi artışlara neden oluyor. Pandemi, Ukrayna krizi gibi küresel gelişmeler, tüm dünya ülkelerinde enflasyon artışına ve hayat pahalılığına neden oluyor. Bu durumda işsizlik rakamlarında ciddi artışları pekiştiriyor. Ülkemizde de bu dönemde artan işsizlik oranlarına karşı İŞKUR yeni istihdam kanalları yaratıyor. Ayrıca sigortalı işsizlerin yeni bir iş bulana kadar maddi olarak desteklenmesi için işsizlik ödeneği veriyor. Peki kimler İŞKUR işsizlik ödeneği alabilir? İŞKUR işsizlik ödeneği ne kadar? Sorularının yanıtları haberimizde!

İŞKUR İşsizlik Ödeneği Nedir?

Türkiye’nin en büyük istihdam kurumu olan İŞKUR, 2022 güncel iş ilanlarıyla iş arayanlara umut oluşturmaya devam ediyor. Ayrıca İŞKUR, sigortalı işsizlerin yeni bir iş bulana kadar maddi olarak desteklenmeleri için işsizlik ödeneği sunuyor. İşsizlik maaşı olarak da isimlendirilen bu ödenek yasada belirtilen koşulları taşıyan tüm sigortalı işsizlerin, işsiz oldukları döneme yönelik belirli süreli ve belirli miktarlı olarak destek ödemesi yapılmaktadır.

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

İŞKUR İşsizlik Maaşı Koşulları Neler?

İŞKUR tarafından sigortalı işsizlere yönelik sağlanan bu maaş desteği hakkından faydalanabilmek için belirli şartların sağlanmış olması gerekiyor. Buna göre sigortalı işsizlerin, hizmet akdinin kendi isteği ve kusuru haricinde sonlanmış olması gerekmektedir. Ayrıca hizmet akdi sona ermeden önceki son 120 günde hizmet akdinin olması, son 3 yıl içinde 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olması gerekmektedir. Ayrıca İŞKUR işsizlik maaşı alabilmek için hizmet akdi sona erdirildikten sonraki en geç 30 gün içinde İŞKUR’a işsizlik maaşı başvurusu yapılmış olması gerekmektedir.

İŞKUR İşsizlik Maaşı Ne Kadar Süre Veriliyor?

İŞKUR işsizlik maaşı, kurum tarafından belirli sürelerde ve belirli miktarlarda olacak şekilde sigortalı işsizlere verilmektedir. Ne kadar süre verileceği belirlenirken sigortalının son 3 yıl içerisindeki işsizlik sigorta primi ödeme süreleri dikkate alınıyor. Buna göre son 3 yılda işsizlik sigortası primini 600 gün ödeyenlere 180 gün, 900 gün ödeyenlere 240 gün ve 1080 gün ödeyenlere 300 gün işsizlik maaşı ödenmektedir.

2022 İŞKUR İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İŞKUR işsizlik ödeneği, sigortalının son 4 aylık prime esas kazançları üzerinden belirlenmektedir. Günlük ortalama brüt kazancının %40’lık kısmı değerlendirmeye alınmaktadır. Buna göre 2022 yılında en düşük işsizlik maaşı 2.137 TL, en yüksek işsizlik maaşı ise 4.272 TL olarak uygulanmaktadır.