Bankalarda hesabı bulunan ve yıllardır arayıp sormayanların hesapları otomatik olarak zaman aşımında uğruyor. Bankacılık sektöründe uygulanan zaman aşımı yaptırımı kapsamında her banka yatırım hesaplarında 10 yıl boyunca işlem yapılmaması durumunda hemen işleme başlıyor. Ziraat Bankası 2022 yılı içerisinde zaman aşımına uğrayacak yatırım hesaplarıyla ilgili açıklama yaptı. Hesabını kurtarmak isteyenlerin vakit kaybetmeden başvuru yapması gerekiyor.

Ziraat Bankası Zaman Aşımı 2022 Listesi

Ziraat Bankası, 2022 yılı içerisinde zaman aşımı uygulanacak yatırım hesapları ile ilgili detaylı bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre 22.04.2021 tarihli ve 31462 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 7316 sayılı Kanun’un 12.maddesindeki düzenleme kapsamında 10 yıl süreyle işlem gerçekleştirilmeyen yatırım hesaplarına zaman aşımı uygulanıyor. Zaman aşımına uğrayan yatırım hesapları “YTM’ye emaneten devredilir.

Eğer Ziraat Bankası’nda yatırım hesabınız bulunuyorsa ve 10 yıldır işlem yapmadıysanız yayınlanan Ziraat Bankası zaman aşımı uygulanacak 2022 listesinde hesabınız bulunuyor olabilir. Hesabını ve içerisindeki yatırımlarını kaybetmek istemeyenlerin hesabın YTM’ye devri yapılmadan önce Ziraat Bankası şubelerine giderek, başvuruda bulunmaları gerekiyor.

Yayınlanan 2022 Ziraat Bankası zaman aşımına uğrayacak yatırım hesapları listesi içerisinde hangi hesabın hangi tarihte YTM’ye emaneten devrinin gerçekleştirileceği belirtilmektedir. Hak sahiplerinin bu tarihe kadar Ziraat Bankası şubelerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Zaman Aşımına Uğrayan Hesapları Sorgulama

Ziraat Bankası tüm vatandaşların, 10 yıldır hareketsiz şekilde duran bir yatırım hesabı olup, olmadığını kolay bir şekilde sorgulayabilmesi için dijital hizmet sayfası yayınladı. Bu hizmet sayfası üzerinden yatırım hesabı zaman aşımı sorgulama işlemleri pratik şekilde yapılabilmektedir.

Daha önce Ziraat Bankası’nda yatırım hesabı açmış ancak üzerinden yıllar geçtikten sonra unutulan yatırım hesaplarının zaman aşımına uğraması, daha sonraki süreçte hak sahibinin herhangi bir hak iddiasında bulunamamasına neden olur. Bu yüzden en kısa sürede 2022 yılında Ziraat zaman aşımına uğrayacak yatırım hesapları listesi içerisinde adınıza ait bir yatırım hesabı olup, olmadığını sorgulamalısınız.

Sorgulama işlemlerinde Ziraat Bankası’nın “Zaman Aşımına Uğrayan Hesaplar” ekranında sadece isim veya unvan ile birlikte sayfada yer alan güvenlik kodunu girmek yeterlidir. Böylelikle birkaç saniyelik işlemle adınıza kayıtlı Ziraat Bankası’nın zaman aşımı uygulanacak yatırım hesapları listesinde bir hesabınızın olup, olmadığını öğrenebilirsiniz.