Özel Tüketim Vergisi ya da ÖTV, otomobil, sigara ve benzeri ürünler için uygulanan bir vergi türü. Çevreye veya sağlığa zarar veren ürünlerden alınan ÖTV, özellikle otomobil fiyatlarının çok artmasına yol açıyor. Buna karşın bazı vatandaşlarımızın, ÖTV indirimi ve muafiyeti hakları bulunuyor. BU kişiler ÖTV otomobil satın alırken, indirimli ÖTV ödüyor, bazılarıysa hiç ÖTV ödemeden otomobil satın alabiliyor.

Engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştıran ve çoğu kez mecburen kullanmak zorunda oldukları otomobilleri alırken, ÖTV indirimi ve muafiyeti hakları bulunuyor. Engelli oranı raporda % 40 ile 89 arasında olanların ÖTV indirimi, % 90 ve üzerinde olanlarınsa ÖTV muafiyeti hakları bulunuyor. BU kesime ilave olarak Şehit ailelerinin de otomobil alırken ÖTV muafiyeti hakları var.

Engellilere ÖTV Muafiyeti

ÖTV muafiyeti hakkı, sadece % 90 ve üzeri engelli olduğunu raporla belgeleyebilen vatandaşlarımız için geçerli. Bu durumda olan kişilerin birçoğunun, birinin bakımına ihtiyaç duyması olasılığı bulunuyor. Dolayısıyla bu durumdaki vatandaşlarımızın, ÖTV muafiyetinden faydalanabilmeleri, rapor haricinde bir koşul bulunmuyor. Hatta bu durumdaki kişiler, araç kullanamayacağı için, 3. Derece yakınlarına kadar ÖTV muafiyetli otomobil alımı yapabiliyor. Alınacak otomobil 1600 metreküp motor hacminin üzerinde olmaması ve sıfır kilometre olması zorunluluğu bulunuyor. Alınan otomobilin 5 yıl boyunca satılmaması da gerekiyor. Satılmasının zorunlu hale gelmesi durumunda, satış öncesinde, uygulanan ÖTV muafiyeti rakamının ödenmesi gerekiyor. 5 Yıllık süre dolduktan sonra, engelli kişi ikinci bir muafiyet hakkına daha kavuşuyor.

Şehit Aileleri ÖTV Muafiyeti

Şehit aileleri de ÖTV muafiyeti hakkı verilmiş vatandaşlarımız. Şehitlik Belgesinin alınmasını takiben, sıfır kilometre ve 1.600 metreküp motor hacminden fazla olmamak kaydıyla ÖTV muafiyetinden faydalanabiliyorlar.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Engellilere ÖTV İndirimi

ÖTV indirimi % 40 ile 89 arasında engelli raporu olan vatandaşlarımızın faydalanabildiği bir avantaj. Sıfır kilometre ve 1.600 metreküp motor hacmi olan otomobil alımı sırasında, bu indirimden faydalanabiliyorlar. Bunun yanında otomobilin, kişinin engeline göre özel donanımlı olması, engelli raporunda sürücü belgesi alabilir ibaresinin bulunması ve sürücü belgesi sahibi olması da zorunlu. Bu durumdaki engelliler, sadece kendi üzerlerine otomobil alımında ÖTV indiriminden faydalanabiliyorlar.