Sıfır ve 2.el otomobil piyasalarında yaşanan fiyat artışları, otomobil almayı düşünenleri olumsuz şekilde etkileniyor. Özellikle son dönemde otomobil fiyatlarında uygulanan “Özel Tüketim Vergisi(ÖTV)” oranlarına gelen yeni arttırımlar/zamlar, fiyatları daha da yukarı çekti. Bu yüzden vatandaşlar ÖTV ödemeden araç alabilmenin yöntemlerini araştırıyor. Devlet bazı özel koşullara sahip olan kişilereyse ÖTV’siz araç alma imkanı sunuyor. Peki kimler ÖTV’siz araç alabilir? ÖTV’siz araç alım şartları nelerdir?

ÖTV’siz Araç Almak Mümkün Mü?

Türkiye’de otomobil pazarındaki fiyat artışlarının en temel nedenlerinin başında uygulanan “Özel Tüketim Vergisi(ÖTV)” oranlarının yüksek olması ve sürekli zamlanmasıdır. 2022 yılında otomobillere uygulanan ÖTV oranlarında zam yapılması da fiyatların daha da yukarı çekilmesine neden olmuştu. Bu yüzden otomobil almak isteyen ancak artan ÖTV oranları nedeniyle bu hayalini başka bir zamana ertelemek zorunda kalanlar, ÖTV’siz araç alımını araştırıyor.

Türkiye’de bazı vatandaşlar için otomobil alımlarında ÖTV muafiyeti yani ÖTV’siz araç alım desteği sunuluyor. Devlet tarafından sağlanan bu haktan yararlanabilmek için belirli koşullara sahip olunması gerekiyor.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

ÖTV’siz araç alımı sadece 0 km otomobil alımlarında geçerlidir. Ayrıca satın alınacak aracın satış bedelinin en fazla 400.000 TL olması mümkündür.

Kimler ÖTV Ödemeden Araç Alabilir?

ÖTV ödemeden araç satın alabilmek için mutlaka sağlık kurulu tarafından hazırlanan %90 ve üzeri engellilik raporuna sahip olunması gerekmektedir. %90 ve üzeri engelli raporu bulunan vatandaşlar ÖTV muafiyeti hakkından yararlanabiliyor. Böylelikle otomobil fiyatlarındaki önemli bir kalem sıfırlanarak, çok daha uygun fiyatlara otomobil satın alımı gerçekleştirilebiliyor.

Ayrıca devlet %90’dan az engelli raporu bulunan vatandaşlara da otomobil alımları için ÖTV desteği sağlıyor. Kanuna göre Türkiye’de engelli raporu %40 ile %89 arasında olan kişiler ise ÖTV muafiyeti alamasa da ÖTV indirimi desteğinden yararlanabiliyor. ÖTV indirim desteğinin ne kadar olacağı ise engelli raporu yüzdesine göre belirlenmektedir.

Gençlere ÖTV’siz Araç Alım Müjdesi

Henüz resmiyet kazanmamış olsa da TBMM lobilerinde gelecek yıl gerçekleştirilecek seçim öncesinde gençler için ÖTV’siz araç alım fırsatı müjdesi verileceği belirtiliyor. Söz konusu desteğin Meclis’ten geçmesi ve Cumhurbaşkanı tarafından onaylanması halinde tüm gençler belirli koşullara tabii olarak ÖTV ödemeden araç satın alabilecek.