Sigortalı olarak çalışan milyonlarca kişinin gözü kulağı SGK’dan gelen bu haberde. SGK'da sigortalı olarak çalışan vatandaşlar emekli olabilmek için gerekli olan emekli yaşını merak ediyor. Ve bu merak edilen soru artık cevaplarını buldu. SGK’ya göre sigortalı olarak çalışma başlangıcı 1999 ve öncesi olanlar için erken emeklilik artık mümkün.

1999 Öncesi Başlamış Olmak Şart

sgk 2-1

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

4A, 4B ve 4C kapsamında bulunan sigorta kollarından herhangi birine kayıtlı olan vatandaşların 3600 günden daha erken sürede emekli hakkı kazanabilmeleri için sigorta başlangıç tarihinin 09.09.1999 ve daha öncesinde başlamış olması gerekiyor. yani 3600 günden önce emekli olabilmenin en önemli koşulu işe giriş tarihi. Bu koşulu yerine getiren erkek vatandaşların 15 yıllık sigortalılık süreleri ve belirlenen prim gününü tamamlama tarihleri sigortalıların emeklilik yaşlarını netleştiren en önemli unsurdur.

Erken Emeklilik İçin Gerekli Şartlar

4A, 4B ve 4C kapsamlarından birisi içerisindeki sigorta kollarında kaydı olan çalışanların 3600 günden erken sürede emeklilik hakkı kazanabilmeleri için sigortalı çalışma başlangıç tarihinin 09.09.1999 ve öncesinde başlaması gerekiyor. Eğer bu tarihten önce çalışmaya başlamışsanız erken emeklilik hakkını kazanabilirsiniz. Ancak çalışmaya başlama tarihiniz bu tarihten sonrasına denk geliyor ise 3600 günden emekli olabilme hakkınız yoktur. Bu durumda kısaca söylemek gerekirse, erken emeklilik için;

  • En az 3600 prim günü ödemesinin SGK'ya ödenmiş olması ve
  • 15 yıllık sigortalılık süresinin doldurulmuş olması şartlarının gerçekleşmiş olması gerekir.

Yani çalışan vatandaşın prim süresi ve prim ödemelerine ek olarak yaş koşulunu da yerine getirmeleri gerekiyor. Sigortalı olarak 9.09.1999 ve öncesinde çalışan, toplamda 15 yıllık sigortalılık süresinin yanı sıra 3600 prim günün tamamlayan erkek sigortalılar 55 yaşında; kadın çalışanlar ise 54 yaşında emekli olabilirler. Eğer vatandaş sigortalı olarak 9.09.1999 ve öncesinde çalışmasına rağmen 31.12.2011 tarihine kadar 3600 prim günü ödemesini tamamlamamışsa, erkek sigortalılar 59 yaşında, kadın sigortalılar ise 58 yaşında emeklilik hakkı kazanabilirler.

Bu konuda düşünülen konulardan birisi de kıdem tazminatı. Çalışana kıdem tazminatı ödenebilmesi için öncelikle çalışanın işten ayrılma dilekçesinde durumunu açık ve net bir şekilde beyan etmesi gerekir. Çalışan kişinin işten ayrılma nedeni olarak yaş dışında emeklilik şartlarının hepsini tamamladığını ama sadece yaşın dolmasını beklendiğini açıkça beyan etmesi gerekir.