SGK'nın birçok erken emeklilik yöntemi bulunuyor. Bunlar içinden biri de Malulen Emeklilik. Malulen Emeklilik sayesinde iş kazası geçiren ya da meslek hastalığı nedeniyle işgücünü kaybeden ve çalışamaz hale gelen kişiler anında emekli olarak mağduriyetleri giderilmiş oluyor. Bugün sizler için Malulen Emeklilik nedir, şartları ve kabul edilen rahatsızlar nedir bunlara bakacağız.

Malulen Emeklilik Nedir?

Malulen emeklilik, iş başında kaza geçiren ya da bulunduğu çalışma şartları nedeniyle rahatsızlanan kişilerin daha erken emekli olmasını sağlayan koruyucu bir haktır. Buradaki amaç işgücünü kaybeden işçilere erken emeklilik sunarak onların hayatlarını kolaylaştırmaktır.  Malulen emeklilik sistemi temel olarak engellilik raporu bulunan, iş kazası geçiren veya meslek hastalığına yakalanarak, çalışma verimliliğini kaybeden kişilerin hemen emekli olmasını sağlayan bir haktır.

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Bu emeklilik türü, engellilere uygulanan emeklilik ile aynı değil. Engellilere uygulanan emeklilikte, engel durumunun doğuştan ya da çalışmaya başlamadan önce başlaması gerekiyor. Malulen emeklilikte ise işgücü kaybının ya da engelin SGK'lı olarak çalışmaya başladıktan sonra gelişmesi gerekir.

Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

  • Malulen emekli olmak isteyenlerin tam teşekküllü bir devlet hastanesinin en az %40 oranında engel raporu alması gerekiyor. Ayrıca bu raporda “Çalışamaz” ibaresinin yer alması gerekiyor. Bu sayede işgücü kaybı kanıtlanmış oluyor.
  • %40 ile %49 arasında engel oranı bulunan kişiler 18 yıllık primlerinin ödenmesinin ardından malulen emekli olabiliyor, %50 ve %59 arasında engel oranı bulunan kişiler 16 yıl çalıştıktan ya da prim günü ödendikten sonra emekli olabiliyor, %60 ve üstünde engeli olan kişiler ise 10 yıl sigortalı olarak çalıştıktan sonra emekli olabiliyor.

SGK’nın Malulen Emeklilik İçin Kabul Ettiği Hastalık

SGK’nın malulen emeklilik için kabul edilen hastalıklar şu şekilde sıralanıyor: Ölümcül derecede kabul edilen bütün kanser türleri, Epilepsi, demans, beyin tümörleri, parkinson, selebral palsi, MS, zeka geriliği gibi beyin hasarı sonucu oluşan hastalıklar, Görme yetisinin kaybolması ya da azalması, retinaya bağlı oluşan kanamalar, Bazı organ nakilleri (Karaciğer, kalp, akciğer, böbrek) Siroz ya da tüberküloz gibi karaciğer hastalıkları, Kalp yetmezliği ya da kalp kapakçığı rahatsızlıkları, Metabolizma bozuklukları ve AIDS, İleri düzeyde bipolar bozukluk ve şizofreni gibi kişinin hayatını, kararlarını ve ruh halini etkileyecek psikolojik rahatsızlıklar, Denge bozuklukları ve işitme kaybı, Uzuv kaybı (Ampute)